Reagojnë mjekët pas deklaratës së zv. ministres së Shëndetësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekët e ftuar në “Mirëmëngjes” në Euronews Albania reaguan pas deklaratës së zv.ministres së Shëndetësisë, Mira Rakacolli e cila u shpreh se mjekët nuk largohen as për pagat e as për kushtet e punës.

Mjeku Gent Stroni u shpreh se janë shumë arsyet që shtyjnë jo vetëm mjekët të ikin nga Shqipëria.

Infeksionisti sfidoi qeverinë që mjekëve që do të vijnë për konferencën t’ju ofrojë një kontratë si mjekëve turq në Fier.

- Advertisement -

Ndërkohë mjeku Negjyp Sopa tha se edhe në Kosovë si në Shqipëri trendi është i njejtë sa i takon largimit të stafit mjekësor.

“Organizimi dhe krijimi i kushteve janë problematike,” – tha ai ndërsa shtoi se nuk janë investime të mjaftueshme në mjekësi për aq kohë sa për disa ndërhyrje nuk ka kushte për t’i realizuar.

Mjekja Aurora Meta Dollenberg tha se eksodin e mjekëve e ka ndjekur që prej fillimit, madje është kujdesur që t’i informojë vazhdimisht kolegët për vendet ku kanë dëshirë të emigrojnë.

Ajo ra dakord me Rakacollin sa i takon fenomenit të emigrimit, sepse si mjekët shqiptarë edhe ata gjermanë largohen nga vendi. Meta Dollenberg theksoi se nga bisedat me kolegët ka qenë pasiguria nëse do e gjenin një vend specializimi ose jo ajo që i ka shtyrë të ikin nga Shqipëria.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×