English

Reforma Zgjedhore, Rama: Kanë ndryshuar kohët, bëhet dhe pa komision bipartizan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama foli në përfundim të mbledhjes së zgjeruar të qeverisë në Shëngjin dhe në lidhje me ligjet që kërkojnë 84 vota në parlament.

- Advertisement -

Rama tha se nevoja e këtyre ligjeve nuk do ta detyrojë maxhorancën që të pranojë kushtet e atyre që kërkojnë të imponohen me nëpërmjet forcës fizike në parlament.

Kreu i qeverisë la të kuptohet se reforma zgjedhore mund të bëhet dhe jashtë komisionit bipartizan të cilit i përfundon afati pas disa muajsh.

Ai tha se komisioni i reformës zgjedhore nuk është një normë ndërkombëtare dhe Shqipëria mund ta zgjidh këtë çështje sipas praktikave të shteteve fqinje të BE-së.

“Njerëzit që duhet të dalin nga burgjet për arsyet që parashikon amnistia dhe për uljen e mbingarkesës në burgje, nuk e meritojnë të qëndrojnë aty brenda si viktima të keqkuptimit poltik. Nuk ka asnjë shans që kjo të na bëjë ne të pranojmë keqkuptimin. Kjo nuk mund të na bëjë ne që përdorimi i forcës fizike si instrument force të na imponohet për argumente me të cilat nuk jemi dakord. E njëjta gjë dhe për reformën zgjedhore. Do mbarojë afati i komisioni dhe do vijojmë pa komision. Komisioni është vijim i një tradite të krijuar bipartizane, por nuk është një normë ndërkombëtare, por asnjë normë europiane. Parlamente të tjera dhe po ju marr vetëm dy parlamente të BE në anën tjetër të detit dhe në jug të vendit, nuk ngrenë komisione parlamentare dhe nuk i kanë vetes detyrimin “o të bie dakord gjithë parlamenti o nuk bëhet reforma zgjedhore”. I bëjnë reformat zgjedhore me votat që kanë aty, kur i kanë, kur nuk i kanë vahzdojnë ashtu. Kanë ndryshuar kohët, një komision bipartizan me një partizan me një partizan dhe me 7 ballistë nuk e bën dot. Duhet të kesh 2 partizanë, nuk i kemi më, kemi një partizanë dhe 7 ballist nga krahu tjetër”, tha Rama.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×