‘Asgjë s’u zbatua’, Kasami tregon si dështoi marrëveshja e Tiranës disa vite më parë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ka ftuar sonte në Tiranë, lideret politikë shqiptarë nga Maqedonia e Veriut.

Ndërkohë Bilal Kasami, kreu i Lëvizjes Besa në Maqedoninë e Veriut, në një intervistë për Euronews Albania është shprehur se e kanë refuzuar  ftesën e kreut të qeverisë shqiptare, duke thënë se kanë ende probleme në ndryshimet kushtetuese.

Më tej ai tha se deri më tani marrëveshjet që janë shkruar në Tiranë nuk janë zbatuar ndërsa shtoi se duhet të përballemi me problemet që përballen shqiptarët në Maqedoninë e Veriut.

- Advertisement -

“Ne vlerësuam se ky takim i shërben më shumë qetësimin të turbulencave brenda bashkimit demokratik për integrim sesa interesave të shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut. Është moment delikat për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut dhe veçanërisht në vigjilje të ndryshimeve kushtetues, ku shqiptarët e Maqedonisë së Veriut kërkojnë të implementohet ndryshimi i definicionit të gjuhës shqipe që deri tani në Kushtetutën e Maqedonisë është e definuar që e flasë 20% e popullsisë në Maqedoni. Ne kërkojmë që me ndryshimet kushtetuese ku duhet të futet dhe populli bullgar në Kushtetutën e Maqedonisë të përfshihet edhe heqja e 20%.

Përvoja e deritanishme me deklaratën e partive shqiptare që është nënshkruar në Tiranë, tregon se përgjegjësitë e marra nuk u realizuan pas nënshkrimit të saj. Rama në këtë rast duhet të kërkoj një raport, përgjegjësi për partitë që janë pjesë e qeverisë aktuale, se çfarë është bërë me deklaratën paraprake që pastaj të shkojmë një hap përpara që të ballafaqohemi me problemet që përballen shqiptarët.”- tha ai.

Më tej Kasami shtoi se ftesa u ka ardhur nga kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla. Ai theksoi se do të vazhdojnë komunikimet me Ramën ndërsa kur të dakordësohen për takim do të sqarojnë dhe pozicionin e tyre.

“Ftesa na ka ardhur nga Balla, me të cilin kemi kontaktuar dhe në parim jemi dakorduar që ne si lëvizje Besa, të vazhdojmë komunikimet me kryeministrin dhe të ulemi në një takim ku të sqarojmë pozicionin tonë dhe të kërkojmë kryeministrit në implementimin e pikave në marrëveshjen e arritur më herët”- përfundoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkrirja e Akademisë së Studimeve Albanologjike, Kushi: Është e paakredituar

Ministria e Arsimit, Evis Kushi u shpreh sot se vendimi për të shkrirë Akademinë e Studimeve Albanologjike ka ardhur pas një sërë shkeljesh që...

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

TË FUNDIT

Shkrirja e Akademisë së Studimeve Albanologjike, Kushi: Është e paakredituar

Ministria e Arsimit, Evis Kushi u shpreh sot se vendimi për të shkrirë Akademinë e Studimeve Albanologjike ka ardhur pas një sërë shkeljesh që...

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×