English

Reshjet e shiut, Ulliri: Kërkesat tona për pastrimin e kanaleve u injoruan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja e PD-së në Durrës Andia Ulliri tha se disa zona në Bubq janë më të prekura nga reshjet e shiut dhe nëse reshjet vazhdojnë me intensitet të lartë rrezikojnë të përmbyten.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania, Ulliri theksoi se në Fushë-Krujë mijëra hektarë tokë ndodhen nën ujë.

Më tej ajo deklaroi se kanë bërë kërkesë pastrimin e kanaleve, por që nuk janë marrë parasysh nga askush.

“Disa zona në Bubq janë më të prekura nga reshjet e shiut. Sipas kontakteve të deri më tanishme situata nuk ka kaluar në një agravim ku mund të ketë përmbytje nëpër shtëpi. Në Fushë-Krujë mijëra hektarë toka ndodhen nën ujë. Kemi bërë disa herë paralajmërime që Bubqi mund të përmbytet, dhe kemi bërë kërkesë që të bëhet pastrimi i kanaleve, por që kërkesat tona janë injoruar. Mendoj se çdo institucion duhet të jetë pranë qytetarëve”- tha ajo.

Shqipëria prej tre ditësh është përfshirë nga reshjet e dendura të shiut, ku situata më problematike ka qenë në Shkodër.

Si pasojë e motit të keq dy persona në Malësi të Madhe humbën jetën mesditën e së dielës pasi makina me të cilën po udhëtonin u mor përpara nga rrjedha ujit.

Ndërkohë në Durrës problematike paraqitet situata në zonën e ish-Kënetës, ku ditën e djeshme uji u fut deri në katet e para të banesës.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?