English

RMV| 7 kandidatë për president: Sot heshtja zgjedhore, nesër raundi i parë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të votojnë këtë mërkurën në raundin e parë për zgjedhjen e presidentit të ri të republikës.

- Advertisement -

Në garë janë 7 kandidatë, mes të cilëve edhe dy përfaqësues të shqiptarëve. Rreth 1.7 milionë qytetarë do të votojnë për kandidatët, Stevo Pendarovski i mbështetur nga partia qeverisëse LSDM, Gordana Siljanovska Davkova nga VMRO-DPMNE, Bujar Osmani nga Fronti Evropian, Arben Taravari nga koalicioni VLEN, Biljana Vakovska e mbështetur nga e Majta, Maxim Dimitrievski ZNAM dhe Stevço Jakimovski nga koalicioni GROM.

Stevo Pendarovski, presidenti që kërkon një mandat të dytë, ka bërë një fushatë ku bazohet në proceset e integrimit të vendit.

Kandidatja e opozitës e ka bazuar fushatën te denoncimi i korrupsionit të qeverisë dhe te mbrojtja e identitet kulturorë duke u përqendruar të Maqedonasit dhe jo grupet e tjera shtetformuese.

Ndërkohë dalja e shqiptarëve me dy kandidatë mund të prodhojë ndarje të votave duke favorizuar kandidatët e tjerë potencial të LSDM dhe opozitës së Maqedonisë së Veriut.

Diplomati Bujar Osmani që mbështetet nga koalicioni Fronti Evropian i udhëhequr nga Bashkimi Demokratik për Integrim, ka bërë një fushatë ku me bazë të forcimi i insitutcioneve demokratike dhe procesi i itnergimit në Bashkimin Europian. Kandidatit tjetër shqiptar, Arben Taravari garon në siglën e koalicionit VLEN. Në këtë fushatë ai ka marrë mbështetjen e Lëvizjes Vetëvendosjes në Kosovë duke shkaktuar jo pak debate mes shqiptarë në Maqedoninë e Veriut.

Nëse asnjë nga 7 kandidatët nuk marr 50 % të votave, raundi i dytë i zgjedhjeve do të mbahet me 8 maj, datë në të cilën do të mbahen dhe zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?