Rrëfimi i një studenti që ka studiuar një degë pa treg pune

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dhënat e INSTAT zbuluan se këtë vit akademik numri i studentëve pësoi rënien më të madhe me 19 për qind për degët e Universitetit Bujqësor të Tiranës.

Enea Islamaj tregoi për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se përse zgjodhi të studionte mbrojtje bimësh në këtë fakultet.

“Duke qenë se kjo është një nga degët që nuk zhvillohet më tepër në Shqipëri, mendova pse jo ta provoj, duke qenë se dukej interesante. Thashë që ndoshta në të ardhmen, mund të kem edhe një biznesin tim që të zgjeroj njohuritë e mia,” – u shpreh Enea.

- Advertisement -

Ndër të tjera ai vuri theksin në uljen e numrit të studentëve që është një fenomen mëse i dukshëm.

“Në vit të parë mund të kenë qenë rreth 100 studentë më tepër, ndërsa aktualisht janë rreth 30,” – u shpreh djali i cili tashmë është student i vitit të parë master, por eksperiencat e punësimit nuk kanë lidhje me degën që po studion.

“Pas përfundimit të baçelorit nuk munda të gjeja një profesion në shkollën që unë kam mbaruar, kështu që u detyrova të nis një punë kamarier, banakier, recepsionist, punët më të zakonshme që mund të bëjë një 20 vjeçar në Shqipëri,” – tregoi Enea.

Ai shpreson që në të ardhmen të ketë një farmaci bujqësore dhe tregoi se aktualisht është ende duke u përpjekur që të gjejë një punë në zanat, në degën që ka mbaruar.

“Në vend tjetër përveçse farmacisë time nuk mund të punësohem. Për shembull, në postet administrative ose në depot farmaceutike është pak e vështirë nëse nuk ke një ndihmesë, një shtysë nga të tjerët,” – tha Enea.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga policia shkaku i helmimit masiv të qyttetarëe në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është bërë...

“Sa para paguhesh zoti Bardhi?”, Balluku akuzon kreun e grupit parlamentar të PD

Zv/kryeministrja Belinda Balluku i tha kreut të grupit parlamentar të  Partisë Demokratike, se ai është votuar si deputetet nga populli por u shërben interesave...

Arrestimi i Duros, distancohet Manastirliu: Përgjegjësia individuale, të hetohet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar për herë  të parë në lidhje me arrestimin për korrupsion të sekretares së përgjithshme të këtij institucioni,...

TË FUNDIT

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga policia shkaku i helmimit masiv të qyttetarëe në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është bërë...

“Sa para paguhesh zoti Bardhi?”, Balluku akuzon kreun e grupit parlamentar të PD

Zv/kryeministrja Belinda Balluku i tha kreut të grupit parlamentar të  Partisë Demokratike, se ai është votuar si deputetet nga populli por u shërben interesave...

Arrestimi i Duros, distancohet Manastirliu: Përgjegjësia individuale, të hetohet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar për herë  të parë në lidhje me arrestimin për korrupsion të sekretares së përgjithshme të këtij institucioni,...

“Të tregojmë pasurinë”- Basha: Vetingu i politikanëve të fillojë nga unë

Ish-kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me takimin me të rinjtë dhe simpatizantët që ai...

Arrestimi i sekretares së MSH, Bardhi: Manastirliu të japë dorëheqjen

Kreu i Grupit Parlamentar i PD-së Gazment Bardhi i ka kërkuar ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu që të japë dorëheqjen pas arrestimit për korrupsion...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×