English

Rrëfimi prekës i mikut të Kadaresë: Merrte plumbin për shokët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thanas Dino, miku i vjetër i shkrimtarit Ismail Kadare rrëfeu në emisionin Noë në Euroneës Albania kujtimet e hershme me gjeniun e letrave shqipe.

- Advertisement -

Ai u shpreh se Kadare bënte shumë për miqtë e tij deri në pikën që mund të sakrifikonte edhe veten.

“Sadik Bejkon e hoqi nga miniera dhe e nxori në dritë, e la një sy i shkreti Sadik në minierë por ai e nxori, bëri një luftë shumë të madhe me pushtetarët e kohës dhe e nxori në dritë. Kur u bë mbledhja e kolegjiumit të redaksisë dhe na kritikonin të gjithë, dhe u ngrit Ismaili në men të mbledhjes dhe tha: për Moikomin dhe Thanasin përgjegjësinë e marr unë. Nëse unë nuk do iu thosha që mos shkruanin nga këto gjëra, ata jo vetëm nuk do t’i kishin botuar, por as nuk do t’i kishin shkruar kurrë. Ai ishte një njëri që merrte plumbin për miqtë e tij, kemi humbur një njëri të madh, që Shqipëria ka punuar 100 vjet për ta lindur atë dhe nuk lind më një penë e tillë”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?