Rrezik konflikti Kinë-SHBA, shefi i diplomacisë: Luftë nëse Amerika s’ndryshon kurs

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një konferencë shtypi, të mbajtur në kuadër të sesionit vjetor të legjislaturës kineze, shefi i ri i diplomacisë së Pekinit paralajmëroi mundësinë e një konflikti me Shtetet e Bashkuara dhe i cilësoi si “të papranueshme” kërcënimet ndaj vendit të tij për qëndrimin ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

“Nuk e prodhoi Kina krizën. Ajo nuk është as pjesë e krizës dhe as i ofroi armë ndonjërës prej palëve të përfshira në konflikt. Përse ia atribuojnë fajin Kinës dhe e kërcënojnë me vendosjen e sanksioneve? Kjo është tërësisht e papranueshme”, tha Qin Gang, ministër i Jashtëm i Kinës.

Ministri i Jashtëm mbrojti miqësinë e ngushtë mes Kinës dhe Rusisë dhe tha se, nëse dy vendet punojnë së bashku, atëherë bota do të ketë një “forcë udhëheqëse”.

- Advertisement -

Ai paralajmëroi gjithashtu se Kina dhe Shtetet e Bashkuara do të shkojnë drejt konfliktit nëse Uashingtoni nuk ndal përpjekjet për ta asgjësuar gjigantin aziatik.

“Nëse Amerika nuk ndalet, por vijon të ecë me shpejtësi në shtegun e gabuar, asgjë s’mund ta ndalë daljen nga shinat dhe do të ketë konflikte dhe përballje. Kush do t’i bartë pasojat katastrofike?” u shpreh Gang.

Shefi i diplomacisë kineze i bëri thirrje Uashingtonit që të mos ndërhyjë në çështjen e Tajvanit dhe shtoi se Pekini ka të drejtë të marrë masa nëse ishulli shpall pavarësinë.

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Opozita serbe i del në krah Kosovës, akuza të forta për Vuçiç

Politikani serb, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se sulmi i 24 shtatorit në veri të Kosovës ishte një...

Aksident i rëndë në Itali, autobusi bie nga mbikalimi, të paktën 21 të vdekur

Një aksident i rëndë automobilistik është shënuar mbrëmjen e së hënës  në  Mestre, një provincë e Venezia në Itali. Një autobus me pasagjerë doli nga...

Shtëpia e Bardhë: Serbia ka nisur tërheqjen e trupave nga kufiri me Kosovën

Serbia ka filluar t’i tërheqë trupat ushtarake përgjatë kufirit me Kosovën, tha të martën zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby. “Qëkur...

TË FUNDIT

Opozita serbe i del në krah Kosovës, akuza të forta për Vuçiç

Politikani serb, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se sulmi i 24 shtatorit në veri të Kosovës ishte një...

Aksident i rëndë në Itali, autobusi bie nga mbikalimi, të paktën 21 të vdekur

Një aksident i rëndë automobilistik është shënuar mbrëmjen e së hënës  në  Mestre, një provincë e Venezia në Itali. Një autobus me pasagjerë doli nga...

Shtëpia e Bardhë: Serbia ka nisur tërheqjen e trupave nga kufiri me Kosovën

Serbia ka filluar t’i tërheqë trupat ushtarake përgjatë kufirit me Kosovën, tha të martën zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby. “Qëkur...

Dhunohet me sende të forta pronari i një portali në Tiranë

Një person është dhunuar me mjete të forta në Tiranë mbrëmjen e së martës. Policia tha se ngjarja ka ndodhur në rrugën "Bardhok Biba", ku...

Mbrojtja e medias, Parlamenti Evropian miraton Aktin për Lirinë e Shtypit

Ligjvënësit në Parlamentin Evropian bënë thirrje për rregulla më të forta për mbrojtjen e lirisë së shtypit dhe gazetarëve. I ashtuquajturi Akti për Lirinë e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×