Rrëzimi i avionit ‘MH17’, dënohen me burgim të përjetshëm 2 rusë dhe 1 ukrainas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtësia holandeze dënoi të premten me burgim të përjetshëm 3 nga 4 të akuzuarit për rrëzimin e një avioni me pasagjerë holandezë në vitin 2014, në lindje të Ukrainës.

Të gjykuar në mungesë, shtetasit rusë Igor Gurkin, Sergei Dubinsky dhe ukrainasi Leonid Kharçenko u shpallën fajtorë, ndërsa shtetasi tjetër rus Oleg Poulatov, i vetmi i përfaqësuar në gjyq, u shfajësua për mungesë provash.

Tre të parët luajtën një “rol kyç” në vendosjen e raketave të llojit “BUK”, e përdorur për të rrëzuar avionin civil, që u ngatërrua me një mjet ajror ushtarak.

- Advertisement -

Të dënuarve do t’u duhet t’u paguajnë edhe 16 milionë euro familjeve të viktimave dhe kanë 14 ditë për të apeluar vendimin.

Moska, që ka refuzuar të ekstradojë të pandehurit, premton se do studiojë verdiktin.

“Për momentin mund të them se do ta ekzaminojmë vendimin, sepse çdo nuancë e kësaj çështjeje ka rëndësi. Më pas do të bëjmë një koment”, u shpreh Ivan Nechaev, Ministria e Jashtme ruse.

Rrëzimi i avionit me numër fluturimi “MH17” më 17 korrik të 2014-s tronditi botën. Ai ishte nisur nga aeroporti holandez i Shipholit me destinacion Kuala Lumpurin, në Malajzi. Shumica e 298 viktimave ishin shtetas holandezë, por edhe malajzianë e australianë.

Pas vitesh të tëra hetime, analizash të mbetjeve të raketës dhe përgjimit të komunikimeve mes të dyshuarve, gjykata ka arritur në përfundimin se veprimet e tyre ishin kryer në koordinim me Moskën dhe se Rusia u kishte ofruar mbështetje rebelëve në lindje të Ukrainës.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

TË FUNDIT

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×