Rriten me 43 % vdekjet nga fruthi, OBSH: Shkak rënia e vaksinimit te fëmijët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fruthi po kthehet në një kërcënim global kryesisht për fëmijët. Raporti I fundit I hartuar  nga Organizata Botërore e Shëndetësisë  dhe Qendra e Kontrollit të Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara bën me dije se përgjatë vitit 2022, në të gjithë botën numri i rasteve me fruth është rritur me 18% , ndërsa fatalitetet me 43% , krahasuar me vitin 2021.

E thënë ndryshe, numri i përafërt i rasteve me fruth ishte 9 milionë dhe i vdekjeve 136,000 – ku shumica janë fëmijë.

Ritja e rasteve dhe vdekjeve nga fruthi ishte e pritëshme për shkak të uljes së normave të vaksinimit vite të fundit.

- Advertisement -

22 milionë fëmijë në botë nuk kanë marrë asnjë dozë të vaksinës, ndërsa 11 milion të tjerë nuk kanë plotësuar skemën me dozën e dytë.

Mbulesa vaksinale  kundër fruth me një dozë është  83% ndërsa me dy doza ka zbritur në 74%.

Kjo situatë konsiderohet alarmante, pasi ekspertët gjykojnë se është e nevojshme një mbulesë vaksinale me dy doza në masën 95% që komuniteti të konsiderohet I mbrojtur ndaj shpërthimeve të fruthit.

Vitet e fundit edhe në shqipëri mbulesa vaksinale kudnër fruthit me dy doza ka zbritur në vivelin e 79%, duke vendosur kështu vendin në rrezik për shpërthime të fruthit në komunitetet e pa vaksinuara.

Sipas OBSH në vitin 2022, 37 vende patën shpërthime të mëdha ose shqetësuese të fruthit në krahasim me 22 vendet që kishin  në vitin 2021.

Vaksina e fruthit aplikohet në dy doza e para në moshën 1 vjec dhe e dytë në 5 vjec, injektimi I dy dozave të vaksinës mbron nga infektimi me fruth.

Nisur nga ky fakt Organizata Botërore e Shëndetësisë apelon për të gjithë vendet që të identifikojnë dhe vaksinojnë të gjithë fëmijët kundër fruthit dhe sëmundjeve të tjera të parandalueshme me vaksinë.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

TË FUNDIT

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

FOTO| Mjeti me të cilin lëvizën autorët e grabitjes në Kamëz

Një argjendari është grabitur nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Euronews Albania ka siguruar fotot e automjetit me të cilin kanë...

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×