Rritet besimi për të bërë biznes, kërkohet normalizim i punës në gjykata

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria po ofron më shumë siguri për të investuar në një biznes, por pengesë janë gjykatat.

Kjo është përgjigja që japin bizneset e huaja për aktivitetin e tyre në vend, ndërsa ankohen edhe për mungesë punonjësish.

Sistemi gjyqësor po i pengon investitorët e huaj të bëjnë biznes në Shqipëri. Edhe pse dëshmitë e tyre flasin për më shumë siguri në vend dhe një klimë politike të qetë, proceset e ngecura në gjykatë nuk po lënë shije të mirë.

- Advertisement -

“Puna e Gjykatave administrative dhe ndikimi i tyre te biznesi është 39%. Ne e dimë se ka shumë kërkesa për shumë çështje dhe ndonjëherë duhen vite të tëra për t’u zgjidhur”, thotë Marinela Jazo, drejtore e Shoqatës së Investitorëve të Huaj.

Anketa e Shoqatës së Investitorëve të Huaj në Shqipëri, tregon se nga viti 2019, vlerësimi po rritet gradualisht. Për ministren e Financave, reforma në drejtësi po përmbushet me emërimin e gjyqtarëve të rinj.

“Nëse shohim me detaj pyetjet për sistemin gjyqësor, pritshmëria për të ardhmen është pozitive. Kjo është një tjetër reformë që kemi ndërmarrë dhe jemi të bindur për zbatimin e saj. Jam e bindur që me mbushjen e pozicioneve vakante që janë sot, do të ketë ndikim shumë pozitiv”, thotë Delina Ibrahimaj.

Investitorët e huaj janë ankuar edhe për fuqinë punëtorë, e cila emigron, është e pakualifikuar ose nuk pranon pagat që ofrohen.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×