Rritet vdekshmëria, Dasho: Ndër shkaqet, COVID dhe pasojat afatgjata të virusit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i vdekjeve të regjistruara në Shqipëri gjatë vitit 2021, është 30.507, duke shënuar një rritje prej 10,5 % vdekje më shumë, krahasuar me vitin paraardhës.

Referuar shkakut kryesor të vdekjeve, peshën më të madhe e zënë “shkaqet natyrale” me 97,3 %.

Epidemiologu Erion Dasho tha për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania” se edhe pandemia ka ndikuar në rritjen e numrit të vdekjeve.

- Advertisement -

Sipas tij, numri i vdekjeve akute, pra nga vetë covidi është më i lartë se vdekjet e shkaktuara si pasojë e komplikacioneve nga pasojat afatgjata që lë virusi, siç quhet ndryshe post covid.

“Të gjitha studimet që janë kryer në dy vitet e pandemisë në të gjitha vendet e botës nga institucione shumë prestigjoze, konkludojnë se rritja e vdekshmërisë, që është një fenomen ndërkombëtar, i dedikohet vdekjeve nga covid. Nëse flasim për Shqipërinë, ku në dy vitet e pandemisë kemi rreth 12 ose 13 mijë vdekje shtesë, vdekjet që i atribuohen pandemisë janë 16 mijë” tha Dasho ndër të tjera.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro Gjykatës Speciale

Gjeneral Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

TË FUNDIT

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro Gjykatës Speciale

Gjeneral Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...

Shefi siçilian i mafias Messina Denaro, në “komë të pakthyeshme”

Shefi sicilian i mafias, Matteo Messina Denaro, i arrestuar pas tri dekadash arratie, është në gjendje kome në spital dhe nuk mund të ushqehet...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×