English

Rrjeti elektrik i shkatërruar në të gjithë Ukrainën, Odessa pa energji elektrike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Distributori më i madh privat i energjisë elektrike në Ukrainë, Grupi DTEK, humbi rreth gjysmën e kapacitetit të tij prodhues pas një sulmi masiv rus në rrjetin elektrik më 22 mars, shkruan Ukrainska Pravda.

- Advertisement -

“Ata goditën disa lloje objektesh prodhimi: u goditën një numër i madh termocentralesh, u goditën hidrocentrale. Së dyti, armiku goditi një numër shumë të madh nyjesh të rrjetit Ukrenergo, transformatorë etj. Ky sulm shkatërroi njëkohësisht aftësinë e sistemit për të transmetimin e energjisë elektrike dhe reduktuan aftësitë tona prodhuese”, shpjegoi Serhiy Kovalenko, drejtor i Jasno brenda grupit DTEK.

Në të njëjtën kohë, sot në mëngjes në portin ukrainas të Odesës, furnizimi me energji elektrike u ndërpre pas një sulmi ajror rus që dëmtoi një objekt energjetik të tensionit të lartë, njoftoi sot furnizuesi më i madh ukrainas i energjisë DTEK.

“Situata është ende e vështirë. Për të ulur ngarkesën në rrjet, sot në qytet nuk do të funksionojë transporti elektrik, po ashtu është i kufizuar edhe konsumi industrial”, është njoftuar në kanalin Telegram të DTEK, transmeton Ukrinform.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?