Rusët protestojnë në Gjermani: Ndihemi të diskriminuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me dhjetëra protestues rusë marshuan në Gjermani, ku jeton një popullsi e konsiderueshme rusisht folëse.

Ata kërkuan që t’i jepet fund diskriminimit ndaj rusëve, që ka nisur që nga nisja e luftës në Ukrainë.

Në Gjermani jetojnë 1,2 milion njerëz me origjinë ruse, dhe 325,000 me origjinë nga Ukraina.

- Advertisement -

“E organizuam këtë protestë sepse shumë rusë këtu janë diskriminuar dhe janë përndjekur  për shkak të prejardhjes sonë. Kjo është arsyeja përse u mblodhëm, për të treguar se nuk do ta tolerojmë këtë. Duhet të ndajmë situatën politike nga ajo njerëzore: shprehet një protestues.

“Jam këtu sepse dua paqe. Fëmijët janë keqtrajtuar në shkollë sepse flasin rusisht, kjo nuk është e drejtë” thekson një tjetër protestues.

Policia ishte në gatishmëri për të ndarë protestën e tyre nga demonstruesit e tjerë që kishin dalë në mbështetje të Ukrainës.

Qytetarët pro Ukrainës zhvilluan dy marshime të mëdha ku u mblodhën rreth 2500 persona. Marshime të tilla u zhvilluan edhe në qytetet Hanover dhe Stutgart.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×