Rusia bombardon 40 qytete të rajonit lindor të Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lisiçansk, në rajonin e Luhanskut, është një nga 40 qytetet e Donbasit që sipas qeverisë ukrainase është bombarduar nga forcat ruse.

Policia rajonale po endet rrugëve në përpjekje për të konstatuar dëmet dhe për të ndihmuar banorët e paktë që janë ende atje.

Në 24 orët e fundit, të paktën tre persona u vranë nga artileria ruse që sulmoi rrethinat e qytetit.

- Advertisement -

Pasi u tërhoq nga objektivat fillestare dhe e fokusoi operacionin në Donbas, ushtria ruse po përpiqet të rrethojë qytetin fqinj Severodonjeck, që shërben si kryeqytet i rajonit.

Sipas autoriteteteve ukrainase, 90 për qind e shtëpive në Severodonjeck janë dëmtuar dhe luftimet kanë arritur intensitet maksimal.

Në raportimin e saj ditor mbi luftën, Ministria ruse e Mbrojtjes publikoi pamje të përdorimit të raketës balistike me rreze të shkurtër veprimi “Iskander”.

Nga ana e saj, qeveria në Kiev denoncoi se Moska po i çon raketat në fjalë në Bjellorusi dhe shtoi se nga përdorimi i tyre 4 persona mbetën të vrarë në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit.

Qyteti i tretë, Odesa, ka dhe portin më të madh në vend, që është dhe rruga kryesore për eksportin e drithërave. Bllokimi i tij nga trupat ruse ka rënduar krizën e urisë në rang global.

Aktualisht, Ankaraja po negocion me Moskën dhe Kievin për hapjen e një korridori për kalimin e drithërave nga Ukraina.

 

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×