Rusia të përballet me gjyq ndërkombëtar, thotë Zelenski

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Zelenksi insiston që Rusia të mbajë “përgjegjësi”, duke thënë se Moska duhet të dalë përpara një gjykate ndërkombëtare, të ngjashme me atë të Nurembergut pas Luftës së Dytë Botërore.

Këtë deklaratë, Zelenksi e bëri gjatë një konference me Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“Masakra” në Bucha është vetëm një shembull i asaj që Rusia ka bërë në 41 ditët e fundit, tha Zelenski.

- Advertisement -

“Bota nuk e ka mësuar ende të vërtetën e plotë”, shtoi ai.

Zelenski vë në dyshim rolin e Rusisë brenda OKB-së, duke thënë se pushtimi “minon” sigurinë globale.

Ai i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit që të përjashtojë Rusinë nga ky Këshill, dhe tha se nëse ky këshill nuk mund të ndalojë veprimet e Rusisë, atëherë “duhet të shpërbëhet”.

“Nëse Këshilli nuk mund të gjejë një mënyrë për të ndihmuar në ndalimin e veprimeve të Rusisë në Ukrainë, ai duhet të shpërbëhet, sepse dëshmon se nuk mund të bëjë asgjë përveç bisedës”, u shpreh Zelenski.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×