Rusia ‘përdori bombë të ndaluar’ në vrasjen e 50 civilëve në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një investigim i kryer nga BBC ka zbuluar prova të qarta se një bombë e ndaluar në shumë vende nga një ligj ndërkombëtar, është përdorur në sulmin në stacionin e trenit në Kramtorsk të Ukrainës.

Kjo bombë shpërthen dhe shpërndahet në një zonë me rreze të gjerë. Nga shpërthimi i saj humbën jetën 50 persona që ishin mbledhur në stacion në përpjekje për t’u larguar në lindje të vendit më 9 prill.

Gazetarët e BBC që kanë vizituar stacionin e trenit pas sulmit gjetën pjesë që dëshmojnë përdorimin e bombës thërrmuese.

- Advertisement -

Reporterëve të ‘Uashington Post’ – që shkuan në vendin e ngjarjes pak pas sulmit, – u thënë dëshmitarët se pas shpërthimit të parë, kanë dëgjuar katër deri në pesë plasje të mëpasshme.

Mbetje të raketës së periudhës sovjetike Tochka-U u gjetën pranë stacionit të trenit pas sulmit.

Ka të dhëna se Rusia ka përdorur edhe më parë këtë lloj bombe në konfliktin aktual, megjithëse edhe Ukraina ka në arsenalin e saj bombë të tilla.

Përdorimi i kësaj bombe është ndaluar gjerësisht për shkak se kritikave grupeve për mbrojtjen e të drejtave të njeriut për shkak të dëmeve që mund të shkaktojë.

Këto bomba mund të shpërndajnë deri në 50 bomba të vogla në një rreze deri në 400 metra me një potencial të lartë të shkaktimit të viktimave në popullatën civile.

Më shumë se 120 vende kanë rënë dakord me një traktat që ndalon përdorimin e kësaj arme, por në listë nuk bëjnë pjesë Rusia dhe Ukraina.

 1 COMMENT

  1. Rusia,dhe gjegjsisht Vladimir Putin nuk don me saksione por paisjen e Ukraines me armet me moderne te kohes dhe ketcenim te fort nga NATO deri ne lufte?

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Vuçiç i tha popullit se Kurti do dëbojë serbët”, avokati: Në protestë dhe kriminelë

Avokati serb, Cedomir Stojkoviç ka komentuar situatën në Veri të Kosovës, e cila është përshkallëzuar. Në një intervistë për Euronews Albania ai theksoi se presidenti...

“Kurti- Vuçiç në një tryezë”, gazetarja: Ja çfarë mund t’i japë fund konflikteve

Gazetarja Arbana Xharo e ftuar në Euronews Albania tha se e vetmja rrugë e cila do të qetësonte situatën në veri të Kosovës do...

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

TË FUNDIT

“Vuçiç i tha popullit se Kurti do dëbojë serbët”, avokati: Në protestë dhe kriminelë

Avokati serb, Cedomir Stojkoviç ka komentuar situatën në Veri të Kosovës, e cila është përshkallëzuar. Në një intervistë për Euronews Albania ai theksoi se presidenti...

“Kurti- Vuçiç në një tryezë”, gazetarja: Ja çfarë mund t’i japë fund konflikteve

Gazetarja Arbana Xharo e ftuar në Euronews Albania tha se e vetmja rrugë e cila do të qetësonte situatën në veri të Kosovës do...

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×