English

Sanduloviç për “The Guardian”: Pushteti më rrahu e poshtëroi për më shumë se 6 orë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nikola Sanduloviç, i cili kërkoi falje për krimet kundër shqiptarëve etnikë, ka folur për The Guardian për herë të parë pas lirimit nga paraburgimi.

- Advertisement -

Lideri i opozitës serbe është liruar nga paraburgimi pasi vuajti atë që ai pretendon se ishte një provë e tmerrshme në të cilën shërbimet sekrete të Beogradit “më rrahën, torturuan, më poshtëruan dhe më kërcënuan se do të më vrisnin mua dhe familjen time”, thotë ai për “The Guardian“.

Nikola Sanduloviç, lideri i Partisë Republikane Serbe, thotë se ai u mor nga shtëpia e tij 10 ditë më parë dhe iu nënshtrua abuzimit të dhunshëm për më shumë se gjashtë orë nga shërbimi inteligjent.

Për pasojë, thonë avokatët e tij, ai mbetet i paralizuar në anën e majtë dhe po pëson dëmtime nervore.

Duke folur për herë të parë që kur u lirua, Sanduloviç tha në një deklaratë të mërkurën: “Më rrëmbyen anëtarët e policisë sekrete serbe të cilët më rrahën, torturuan, më poshtëruan dhe më kërcënuan se do të më vrisnin mua dhe familjen time për më shumë se gjashtë orë duke më rrezikuar jo vetëm shëndetin, por edhe jetën”.

E gjithë kjo për shkak të shprehjes sime politike dhe aktit të vendosjes së luleve mbi varrin e një vajze të vrarë shtatë vjeçare, e cila i përkiste familjes Jashari, shkruan gazeta britanike.

Sanduloviç është akuzuar për shkelje të ligjeve që ndalojnë nxitjen e urrejtjes kombëtare, racore dhe fetare.

Akuzat u ngritën pasi ai kërkoi falje për krimet e kryera nga serbët kundër shqiptarëve etnikë gjatë luftës së Kosovës për pavarësi në vitin 1998 dhe 1999. Ai është kritikuar ashpër nga mediat pro-qeveritare (serbe) për ripostimin e një videoje të një vizite që bëri në varrin e Ademit Jashari, themelues i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili u vra nga policia serbe në vitin 1998 së bashku me 57 anëtarë të familjes së tij.

Sanduloviç tha se pas sulmit të supozuar, shërbimi sekret e mori atë në shtëpi. Menjëherë pas, tha ai, ka mbërritur policia me urdhër për ta çuar në burg. Në vend të kësaj, tha ai, ai u dërgua në qendrën e urgjencës pasi “gjendja e tij ishte kritike”.

Duke dhënë një rrëfim të dorës së parë të incidentit, i cili ka ngjallur frikë të reja për demokracinë në Serbi, politikani opozitar tha se më pas u transferua në një spital burgu dhe u dënua në të njëjtën kohë me “paraburgimin e padrejtë prej 30 ditësh”, të cilin ai tha. vënë në rrezik jetën e tij.

Agjencia e Inteligjencës së Sigurisë (BIA) e ka pranuar marrjen në pyetje të Sanduloviçit, por, në një deklaratë për Financial Times, tha se ai “nuk i ishte nënshtruar ndonjë përdorimi të paligjshëm të forcës fizike ose shkeljes së lirisë dhe të drejtave”.

BIA vetëm donte të “zbardhte kontekstin e veprimeve të paligjshme të Sanduloviçit, të cilat prokurori kompetent i klasifikoi si vepër penale… duke nxitur urrejtje dhe intolerancë kombëtare, racore dhe fetare”. Shërbimi mohoi raportet se agjentët e tij e kishin rrahur atë, duke thënë se akuzat kishin për qëllim destabilizimin e vendit.

Lirimi i Sanduloviç vjen pasi partitë opozitare në Serbi u nxitën nga një diskutim në Parlamentin Evropian në Strasburg mbi akuzat se zgjedhjet e fundit ishin manipuluar në favor të SNS të presidentit Aleksandër Vuçiç, një akuzë që Vuçiç e mohon.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?