‘Sanksionet kundër Rusisë erdhën me vonesë’, Zelenski kritikon BE-në

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka kritikuar liderët e Bashkimit Europian pasi sipas tij duhet të kishin marrë më shpejt masa kundër Rusisë.

“Ju keni vendosur sanksione. Ne ju jemi mirënjohës për këtë. Këto janë hapa të rëndësishëm, por janë pak vonë”, tha presidenti përmes një video-mesazhi postuar në Telegram.

“Nëse [sanksionet] do të kishin qenë parandaluese, Rusia nuk do të kishte hyrë në luftë. Të paktën, asnjë nuk e di këtë me siguri. Mund të ishte një mundësi”, shtoi ai.

- Advertisement -

Presidenti ukrainas lëvdoi lëvizjen e Gjermanisë për të ndalur gazsjellësin rus Nord Stream 2, por theksoi sërish se ky vendim mund të ishte marrë më parë.

Nga ana tjetër, ai u ka kërkuar krerëve të unionit që të marrin në konsideratë anëtarësimin e Ukrainës në BE, përpara se të jetë ‘tepër vonë’.

Samiti i BE-së i mbajtur ditën e enjte mblodhi liderët e shteteve të Perëndimit për të diskutuar mbi Ukrainën, një muaj pasi Rusia nisi pushtimin e vendit të  saj fqinj.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

TË FUNDIT

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×