English

Sëmundja e drurëve frutorë, zona e Devolli preket nga “zjarri bakterial”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në zonën e Devollit është shfaqur sëmundja e zjarrit bakterial në drufrutorët, kryesisht mollë dhe dardhë.

- Advertisement -

Përgjegjësi i sektorit të bujqësisë dhe mbrojtjes të konsumatorit pranë bashkisë Devoll, Ylver Bylykbashi tha se kjo është një sëmundje bakteriale shumë e rrezikshme që prek gjithë kulturat drufrutore.

“Nga monitorimet në terren dhe informacionet rezulton se në disa pemëtore ka prekje nga zjarri bakterial. Është sëmundje mjaft e rrezikshme pasi ka një përhapje infeksioni shumë të mëdha me shpejtësi për shkak të kushteve atmosferike. Këtë vit është stimuluar për shkak të lagështisë”, thotw ai.

Sipas Bylykbashit, situata duhet mbajtur nën kontroll pasi sëmundja e zjarrit bakterial është sëmundje infektuese që përhapet me shpejtësi nga njëra pemë tek tjetra e favorizuar nga faktorët atmosferike.

“Duhet mbajtur në kontroll më monitorim të vazhdueshëm dhe informim për masat parandaluese. Zakonisht duke qenë objekt karantinor, mbajtja pastër e pemëtoreve, mos përdorimi i plehrave kimike, pastrimi i degëve të prekura, masat e luftimit me preparate të bakrit”, shprehet Bylykbashi.

Në një situatë si kjo kërkohet informimi i fermerëve që merrem me kultivimin e drufrutoreve për të trajtuar në kohën e duhur me preparate kimike sipërfaqet e mbjella.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?