English

Sëmundja e feruthit, ISHP: Rreth 7 mijë fëmijë 1 dhe 5 vjeç janë vaksinuar në 3 muaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pandemia e Covid 19, ndikoi që në Shqipëri si në të gjithë botën niveli i mbulimit vaksinal të bie, duke rishfaqur rrezikun e sëmundjeve infektive. Fruthi ishte një ndër sëmundjet që në fund të vitit 2023 dhe fillim të 2024 shënoi shpërthime epidemike në të gjithë Europën.

- Advertisement -

Në vendin tonë janë infektuar 38 fëmijë në 4 muajt e parë të vitit. Alarmi se sëmundja po përhapet si pasojë e mungesës së vaksinimit, ka bërë që shumë prindër të ndërgjegjësohen dhe të drejtohen në qendra shëndetësore për të aplikuar vaksinën e prapambetur.

Fruthi është një sëmundje infektive, e cila mund të shkaktojë edhe humbje të jetës.

Për të ndërgjegjësuar, prindërit mbi rëndësinë e vaksinave specialistët e shëndetit public po bëjnë fushata sensibilizuese, duke ofruar informacion për të gjitha vaksinat që janë pjesë e kalendarit kombëtare të vaksinimit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?