‘Serbët po vriten në Kosovë’, Bërnabiç: Vetëm Kurti duhet ta zbatojë marrëveshjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç thotë se nga marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës, vetëm kjo e fundit ka detyrime ndaj komunitetit Europian.

Në një intervistë për median serbe, Brnabiç u shpreh se kërkesat e Brukselit janë të qarta ndaj Kosovës për krijimin e bashkësisë së komunave me shumicë serbe.

Ajo thotë se Albin Kurti ka shtuar provokimet ndaj Beogradit dhe se serbët janë të kërcënuar vazhdimisht.

- Advertisement -

“Serbët kërcënon dhe qëllohen. Varrezat serbe po shkatërrohet. Pyetja ime për ndërkombëtarët është sesi Bashkimi Euriopian mund të garantojë një marrëveshje, kur pala e Kosovës nuk e respekton atë”, tha Bërnabiç.

Në 19 prill bëhen 10 vite nga firmosja e marrëveshjes së Brukselit mes dy vendeve. Sipas kryeminisitres Ana Bërnabiç sot serbët jetojnë më keq se më parë në Kosovë.

“Ne vijojmë të jemi konstruktivë. Drejtori i Zyrës për Kosovës, Petar Petkoviç, ka marrë pjesë në bisedimet teknike ne Bruksel. Ka disa përparim që janë arritur në çështjen e personave të humbur”, u shpreh ajo.

Në Beograd opozita ka hedhur akuza në adresë së Vuçiç duke kërkuar një linjë më të ashpër për Kosovën. Kryeministrja serbe thotë Presidenti Aleksandër Vuçiç është politikani që po mbron më së miri interesat e serbëve në arenën ndërkombëtare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon...

Atentati në Dukagjin| Njëri nga autorët vetëdorëzohet, të tjerët në kërkim

Martin Qershija - 28 vjeç Edmond Nika - 29 vjeç Kujtim Dholla - 25 vjeç Çesk Serraj - 36 vjeç Këta persona janë shpallur...

Serbia shkon në zgjedhje të parakohshme, bëhet publike data

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në 17 dhjetor. Lajmi u bë me dije nga presidenti në një program televiziv. Vuçiç u bëri...

TË FUNDIT

Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon...

Atentati në Dukagjin| Njëri nga autorët vetëdorëzohet, të tjerët në kërkim

Martin Qershija - 28 vjeç Edmond Nika - 29 vjeç Kujtim Dholla - 25 vjeç Çesk Serraj - 36 vjeç Këta persona janë shpallur...

Serbia shkon në zgjedhje të parakohshme, bëhet publike data

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në 17 dhjetor. Lajmi u bë me dije nga presidenti në një program televiziv. Vuçiç u bëri...

VV: Kur Rama kërkon prani të KFOR në veri dhe jo të FSK, ndihmon Vuçiçin

Menjëherë pas konferencës për mediat të kryeministrit Rama ku në fokus pati situatën në Kosovë dhe sulmin që iu bë policisë kosovare mesnatën e...

BE kritika Serbisë: S’mund të barazohen terroristët me viktimat e terrorizmit

Bashkimi Evropian ka kritikuar Serbinë lidhur me shpalljen e ditës së zisë për sulmuesit e vrarë në veri të Kosovës më 24 shtator. Zëdhënësi i...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×