“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të diskutuar të drejtat e komuniteteve. Në një intervistë në mediat në Kosovë, Kurti thotë se propozimi franko-gjerman është realisht një propozim për marrëveshje.

Analisti Dritëro Arifi tha në një intervistë për Euronews Albania se presioni i ndërkombëtareve do të bëjë që në një periudhë të shkurtër Serbia të njohë pavarësinë e Kosovë.

Sipas Arifit, Serbia nuk mund të vijojë të luajë me dy porta, nga njëra anë me Rusinë dhe nga tjetra me Perëndimin.

- Advertisement -

Ai tha se marsi, si afati i dhënë nga përfaqësuesi i BE, Miroslav Lajçak për arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë gjë që sipas tij mund të bëhet realitet nëse Kosova tregohet kreative në bisedime.

“Lajçak ka thënë se marsi mund të jetë afat, por mendoj se nëse Kosova tregohet më kreative mund të kemi një marrëveshje, jo përfundimtare se ajo do kohën e vet, një shtrëngim duarsh ku pranohet sovraniteti i territorit të Kosovës, pastaj njohja ligjore mund të vijë shumë më shpejt”, tha Arifi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×