English

Sezoni i zjarreve në Evropë nis më herët dhe zgjat më shumë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sezoni i zjarreve në Evropë ka filluar tashmë për vitin 2024, duke nisur më herët dhe duke zgjatur më gjatë se zakonisht. Ndryshimet klimatike po rrisin frekuencën dhe intensitetin e zjarreve më ekstreme në botë, tregon një studim i ri. Analiza e 21 viteve të të dhënave satelitore nga NASA zbuloi se djegiet e rënda janë dyfishuar në frekuencë midis viteve 2003 dhe 2023, ndërsa intensiteti i tyre është rritur 2.3 herë.

- Advertisement -

Në Evropë, Portugalia është ndër vendet më të prekura vitet e fundit. Sipas studimit të publikuar në revistën Nature Ecology & Evolution, rajone të tjera të prekura përfshijnë Amazonën, Australinë, Kanadanë, Kilin, Indonezinë, Siberinë dhe perëndimin e SHBA-së. Këto zjarre ekstremisht energjike shpesh shkatërrojnë ekosistemet, ndikojnë në shëndetin dhe jetesën e njerëzve lokalë dhe shkaktojnë dëme miliarda euro.

Greqia po përgatitet për një sezon të gjatë zjarresh pas nxehtësisë së paprecedentë që shkaktoi fillimin e hershëm të zjarreve këtë muaj. Një zjarr në mes të qershorit mbylli trafikun përgjatë një autostrade kryesore në Athinë, duke kërkuar ndërhyrjen e 70 zjarrfikësve dhe 13 avionëve e helikopterëve për ta vënë nën kontroll. Vendi dyfishoi kapacitetin e zjarrfikësve në maj në pritje të një sezoni rekord.

Bashkimi Evropian ka rritur përpjekjet për të zvogëluar dëmet nga zjarret pas një vere shkatërruese në vitin 2023. Një ekip prej 556 zjarrfikësish nga 12 vende do të vendosen strategjikisht në vende kyçe, duke përfshirë zonat me rrezik të lartë si Franca, Greqia, Portugalia dhe Spanja. Zjarret, përveç rrezikut të menjëhershëm për jetën, lëshojnë grimca të imta që mund të shkaktojnë dhe përkeqësojnë sëmundje afatgjata të mushkërive dhe zemrës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?