SHBA: Irani po ndërton fabrikë dronësh brenda Rusisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) thonë se kanë informacione se Irani synon të ndërtojë fabrikë të prodhimit të dronëve brenda Rusisë, e cila mund të bëhet funksionale vitin e ardhshëm, pasi Moska dhe Teherani të rrisin bashkëpunimin e tyre ushtarak.

Siç thuhet, kjo paraqit një kërcënim të shtuar për Ukrainën, Lindjen e Mesme dhe komunitetin ndërkombëtar.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë (NSC), John Kirby, më 9 qershor, tha se ndërkohë që Irani po vazhdon të furnizojë Rusinë me dronë, të vilët Moska i përdorë kundër civilëve ukrainas në luftën e saj në Ukrainë, të dy vendet tani po ndërmarrin hapa për t’iu ofruar prodhimit të dromëve, duke ndërtuar një fabrikë, rreth 1000 kilometra në lindje të Moskës.

- Advertisement -

“Ne kemi informacione se Rusia po merr materiale nga Irani, të nevojshme për të ndërtuar një fabrikë UAV (dronë) brenda Rusisë. Kjo fabrikë mund të jetë plotësisht funksional në fillim të vitit të ardhshëm”, tha Kirby, ndërkaq NSC publikoi një imazh satelitor të asaj, për të cilën tha se ishte vendndodhja e fabrikës në zonën e posaçme ekonomike ruse Alabuga.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kombëtarja e të amputuarve përgatitet për Ligën e Kombeve, flet kapiteni Çela

Përgatitjet në kuadër të Ligës së Kombeve kanë vijuar nga kombëtarja shqiptare e të amputuarve, e cila ka nisur grumbullimin në kryeqytet. Në fundjavë...

Përplasjet ne veri të Kosovës, kryetari i Preshevës: Jam i stresuar dhe i mërzitur

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi tha në një intervistë për Euronews Albania se është i stresuar dhe i mërzitur për atë që...

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

TË FUNDIT

Kombëtarja e të amputuarve përgatitet për Ligën e Kombeve, flet kapiteni Çela

Përgatitjet në kuadër të Ligës së Kombeve kanë vijuar nga kombëtarja shqiptare e të amputuarve, e cila ka nisur grumbullimin në kryeqytet. Në fundjavë...

Përplasjet ne veri të Kosovës, kryetari i Preshevës: Jam i stresuar dhe i mërzitur

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi tha në një intervistë për Euronews Albania se është i stresuar dhe i mërzitur për atë që...

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×