English

SHBA “sfidon” Kinën, çon sistemin e vet të ri raketor në Filipine

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria amerikane ka dërguar për herë të parë jashtë shtetit elementë të sistemit të saj më të ri raketor me bazë tokësore, të quajtur Typhon, për të marrë pjesë në një stërvitje në Filipine.

- Advertisement -

Typhon mund të lëshojë raketa lundrimi Tomahawk dhe raketa me shumë qëllime SM-6 “Standard”, me këto të fundit, të paktën fillimisht, që veprojnë në mënyrën e sulmit tokësor si një raketë balistike.

Mbërritja e sistemit Typhon dërgon një sinjal të qartë në Pekin dhe mund të konsiderohet si veprim paraprak i asaj që do të vërehet në të ardhmen me zbatimin e planeve të reja të përbashkëta SHBA-Filipine për vendosjen e tyre të përhershme në ishuj.

Qeveria e Filipineve, në fakt, ka bërë marrëveshje me Uashingtonin për hapjen e instalimeve të reja ushtarake amerikane në arkipelag përballë qëndrimit gjithnjë e më agresiv të Kinës në Detin e Kinës Jugore.

Duke u kthyer te Typhon, nuk është e qartë se cilët elementë të sistemit kompleks të lëshimit u vendosën në Filipine për të marrë pjesë në stërvitjen “Salaknib 24”, e cila filloi më 8 prillin e kaluar dhe përfundoi të premten më 19.

Nga ishulli i Luzonit, një Tomahawk ka më shumë se sa shtrirje të mjaftueshme për të arritur në cepin juglindor të Kinës kontinentale, si dhe në ishullin Hainan me bazat e tij kryesore detare, si dhe, natyrisht, ishujt e pushtuar nga Kina në jug.

Për momentin, Kina ka refuzuar të flasë drejtpërdrejt për këtë çështje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?