Sholc: Gjermania angazhohet për çeljen e negociatave për Shqipërinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjermania angazhohet për hapjen sa më shpejt të jetë e mundur të negociatave me Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Kështu u shpreh kancelari gjerman Olaf Sholc në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama në Berlin.

Sholc vlerësoi Shqipërinë si një partner të rëndësishëm që ka mbështetur 100 për qind politikat e BE, ndërsa vlerësoi arritjet në reforma të rëndësishme siç është ajo në drejtësi.

- Advertisement -

“Nesër do nënshkruhet njohja reciproke e patentave mes dy vendeve që është një marrëveshje me rëndësi për shqiptarët që jetojnë në Gjermani. Shqipëria ka bërë hapa përpara në demokraci dhe në të drejtat e njeriut. Ka krijuar një strukturë kundër krimit të organizuar që është thelbësore për BE”, tha Sholc.

Kancelari gjerman tha se do të angazhohet në rigjallërimin e Procesit të Berlinit, ndërsa theksoi rëndësinë e tregut të përbashkët rajonal mbi bazën e 4 parimeve bazë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×