English

Shpopullohet fshati Tërbaç në Vlorë: Dikur me 300 familje, sot vetëm 50

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të duhen më tepër se 40 minuta për të përshkuar rrugën prej 6 km drejt qendrës së fshatit Tërbaç. Ky fshat pjesë e bashkisë Himarë me një histori të lashtë dhe bukuri natyrore të çmuara në fakt vuan nga një sërë problematikash, në radhët e të cilave infrastruktura mbetet më shqetësuese

- Advertisement -

“Fshati ynë ka ngelur jashtë loje, na u premtua për rrugën dhe sot nuk është bërë, deri lart nuk vete dot makina, po u bë rrugë fshatit do kthehen njerëzit. Është rruga që pengon qarkullimin dhe zhvillimin e fshatit”, tha një banor i zonës.

Për kamerën e Euronews Albania ishin të shumtë banorët që përmendën rrugën si një nga arsyet e shpopullimit të fshatit.

“Ti e shikon në çfarë gjendje është ,duke mos patur rrugë ikën dhe banorët të gjithë, për qarkullimin është problem, makina bëhet copë copë këtu”, tha një tjetër banor.

Gjithashtu banorët e fshatit Tërbaç ankohen për shkëputje të vazhdueshme të energjisë elektrike në kohë me reshje shiu për shkak se linjat nuk janë ndryshuar që prej vitit 85’.

“Linjat janë që në kohën e bab Enverit, nuk është vënë dorë, elektriçist ska. Problem shumë kemi me dritat, shumë rëndësi si kushtojnë”, tha nëj banor.

Nga 300 familje sot në fshatin Tërbac jetojnë vetëm 50 familje ku pjesa më e madhe janë të moshuar. Ndër faktorët kryesor janë infrastruktura e dëmtuar, mungesa e zhvillimit dhe kushteve të jetesës. Shkolla e fshatit është e mbyllur prej vitesh dhe fëmijët e mbetur ndjekin orët e mësimit në fshatin Vranisht, 12 km larg Tërbaçit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?