Shqipëria merr 2000 doza vaksinë HPV, mbron gratë nga kanceri i qafës së mitrës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

2 mijë doza të tjera të vaksinës ndaj human papilloma virusit, e cila mbron nga kanceri në qafën e mitrës kanë mbërritur në Shqipëri.

Ato janë shpërndarë në të gjitha poliklinikat e vendit dhe do të aplikohen tek të gjitha vajzat e lindura në vitin 2009.

Vaksina kundër HPV është përfshirë në programin kombëtar të imunizimit dhe  ofrohet  në një dozë të vetme, bazuar në vlerësimin e Komitetit Kombëtar të Ekspertëve të Imunizimit dhe në rekomandimet e grupit të ekspertëve të OBSH.

- Advertisement -

Ministria e shëndetësisë Ogerta Manastirliu vlerëson se ka pasur interes të lartë që prej nisjes së injektimit të kësaj vaksine në nëntor.

“Ne do të vijojmë fushatën kombëtare të vaksinimit kundër HPV dhe që në muajt e parë të aplikimit të vaksinës, janë 2400 vajza të cilat janë vaksinuar dhe kemi pasur një përthithje maksimale të vaksinave. Ndërkohë që kemi tashmë të mbërritura 2000 vaksina të tjera, të cilat menjëherë janë shpërndarë në të gjithë territorin. Përfshirja e kësaj vaksine në Kalendarin Kombëtar të Vaksinimit e bën tashmë vaksinën të aksesueshme nga i gjithë targeti përfitues, që janë vajzat 13-vjeçare”, tha Manastirliu.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×