Shqiptarët ndër më të palumturit në botë, sipas WHR-së

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqiptarët janë ndër njerëzit më të palumtur në botë, sipas Raportit të Lumturisë Botërore, të publikuar më 18 mars 2022.

Shqipëria u rendit në vendin e 90-të, nga 146 vende, dhe e fundit në rajon.

Ky raport vlerëson popullsinë e kombeve mbi PBB-në, mbështetjen sociale, jetëgjatësinë, lirinë për të bërë zgjedhje në jetë, bujarinë dhe perceptimin e korrupsionit.

- Advertisement -

Shqipëria shënoi 5.199 pikë nga 10 të mundshme që përfaqësojnë lumturinë maksimale.

Vendi ynë u rendit i fundit në rajon për lumturinë, pas Kosovës, Bosnjë Hercegovinës, Maqedonisë së Veriut, Serbisë e Malit të Zi.

Qytetarët e Kosovës rezultuan mjaftueshëm të lumtur, me një rezultat prej 6.455 pikësh, duke u renditur në vendin e 32-të krahas vendeve anëtare të BE-së si Italia, Spanja dhe Malta.

Vendi më i lumtur në botë rezultoi Finlanda me një rezultat pothuajse 8, e ndjekur nga Danimarka, Islanda, Zvicra dhe Holanda.

I fundit ishte Afganistani me 2.04, pastaj Libani, Zimbabve dhe Rawanda.

Megjithatë, shqiptarët duket se janë pak më të lumtur se vitin e kaluar. Në vitin 2021, Shqipëria u rendit në vendin e 92-të me 5.117, duke treguar një përmirësim të vogël në 12 muajt e fundit.

Raporti i Lumturisë Botërore është një botim i “Rrjetit të Zgjidhjeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm” të Kombeve të Bashkuara. Ai përmban artikuj dhe renditje të lumturisë së çdo vendi në botë, bazuar në vlerësimet e të anketuarve që lidhen me faktorë të ndryshëm jetës, si dhe të dhënat e marra nga Gallup.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×