Shtëpi e re për familjen e varfër pas lajmit të Euronews, lajmëron prefekti i Korçës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prefekti i qarkut Korçë, Nertil Jole ka reaguar pas publikimit të një kronike nga Euronews Albania më 31 dhjetor, në të cilën tregoheshin kushtet e vështira të jetesës së një familjeje me 8 anëtarë, në fshatin Panarit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Jole shprehet se duke marrë shtysë nga kjo kronikë, kësaj familjeje do t’i ndërtohet banesa nga e para, teksa nënvizoi se financimi për këtë, është siguruar rreth një muaj më parë nga një donator i huaj, por edhe me ndihmën e një subjekti privat në Korçë.

Ndër të tjera, prefekti bëri të ditur se po shihet mundësia që familja të zhvendoset për disa muaj në një banesë tjetër në fshat, deri sa banesa e re të jetë përfunduar.

- Advertisement -

“Duke marrë shtysë nga kronika e realizuar në televizionin Euronews në 31 Dhjetor (link më poshtë), në fshatin Panarit të Korçës, ku pasqyrohen kushtet në të cilat jeton një familje me 8 anëtarë, dua të jap lajmin e mirë se falë përpjekjeve të institucionit të Prefektit të Qarkut, rreth një muaj më parë kemi siguruar financim nga një donator i huaj dhe së bashku me ndihmën e një subjekti privat në Korçë, do t’i ndërtojmë nga e para banesën 5 fëmijëve, prindërve dhe gjyshes së tyre. Projekti është realizuar nga inxhinierë të Drejtorisë Rajonale të ARRSH, dhe punimet planifikohen që të fillojnë në muajin Mars ose Prill, sapo stina e dimrit të kalojë.

Gjithashtu, po shohim mundësinë që familja të zhvendoset për disa muaj në një banesë tjetër në fshat, deri sa banesa e re të jetë përfunduar. Ndërkohë, familja është ndihmuar me ushqime dhe veshje nga organizata bamirëse DORCAS në Korçë. Vetëm duke u solidarizuar të gjithë bashkë, mund të bëjmë punë të mira që iu vijnë në ndihmë njerëzve në nevojë. Falenderim dhe mirënjohje atyre që iu përgjigjën pozitivisht ftesës sonë për t’i ndihmuar këta njerëz! Sigurisht, ftesa është e hapur për këdo tjetër që dëshiron të ofrojë një ndihmë plotësuese”, shkroi Jole në Facebook.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

TË FUNDIT

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×