Shtohet numri i të miturve që konsumojnë alkool dhe duhan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pavarësisht faktit se alkooli është i ndaluar për personat nën 18 vjeç, kjo nuk e ndalon konsumin nga kjo grupmoshë.

Ata kanë gjetur mënyra kreative për ta konsumuar edhe në ambientet e shkollave, ndërsa spitalet raportojnë raste të shtuara në repartet e toksikologjisë.

Psikologët thonë se alkooli dhe duhani shihen si diçka që është në modë, e që shpesh, të rinjtë ndikojnë njëri-tjetrin në këto vese.

- Advertisement -

“Presioni i bashkëmoshatarëve është një nga kriteret kryesorë që i dikon. Duket si një tendencë për të qenë pjesë e grupit. Një pjesë e tyre ngecin, një pjesë e tyre mendojnë se ashtu është jeta dhe ashtu duhet të jetë, e mendojnë si një gjë trendi, si një gjë për tu pranuar në shoqëri”, tha psikologia Orsjola Miha.

Studimet e kryera nga ISHP-ja tregojnë se prevalenca e duhanpirjes tek të rinjtë e moshës 13-15 vjeç është 6.4% tek djemtë dhe 2.% tek vajzat.

Shtimi i oficerëve të sigurisë në shkolla ka ndikuar në uljen e konsumimit të alkoolit dhe duhanit në ambientet e këtij institucioni. Por duket se fëmijët e kanë gjetur zgjidhjen.

“Nuk mund të themi që adoleshentët nuk e përdorin, përtej oborrit të shkollës, ka nxënës të cilët e përdorin. Nuk dimë tek pjesa e jashtme po përdorin vetëm duhanin, mund të përdorin hashashin, a janë përdorues nga persona të tretë”, tha Xhesika Gërmi, oficere sigurie.

Të rinj paraqiten edhe në urgjencën e toksikologjisë në QSUT, ku shihet një rritje e përdoruesve nga viti në vit. Por çfarë dëmesh në shëndet shkaktojnë duhani dhe alkooli?

“Numri I fëmijëve që kanë fillojnë përdorimin e alkoolit ka ardhur në rritje. është një kulturë për duhanin, që nuk konsiderohet i dëmshëm dhe nuk vijnë të trajtohen. Konsumimi i alkoolit dhe duhanit dëmton mëlçinë dhe sistemin nervor. Ato gjithashtu sjellin probleme mendore”, u shpreh Esmeralda Thoma, doktoreshë shkencash.

Inspektoriati shtetëror shëndetësor, në 3 vitet e fundit ka gjobitur 875 dyqane për shitjen e duhanit dhe alkoolit tek të miturit.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×