Si dështuan negociatat në PD, pikat që mbajtën larg bashkimit dy palët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe në zgjedhjet lokale të 14 majit Partia Demokratike do të shkojë e përçarë dhe sipas të gjitha gjasave me dy kandidatë.

Vendimi i publikuar pasditen e së martës nga grupi parlamentar që drejtohet nga Alibeaj ishte veçse vulosje e sinjaleve që prej disa ditësh kishin filluar të shfaqeshin nga të dyja palët se nuk do të lëshonin nga pozicionet e tyre.

Pas takimit të parë të Palokës me Bardhin, mes optimizmit për një bashkim të mundshëm si Berisha edhe pala e Alibeajt vijuan të theksojnë qëndrimet e kundërta nuk ishin shuar.

- Advertisement -

Sali Berisha e zbuti gjuhën ndaj Bardhit dhe Alibeajt, por primaret dhe njohjen e institucioneve të partisë që ai ka ngritur pas marsit ishin të panegociueshme.

Bardhi nga ana tjetër hoqi dorë nga mosnjohja e Berishës, por duke mohuar institucionet që janë ngritur pas marsit si dhe duke propozuar sondazhet në vend të primareve, si një variant më i mirë për gjetjen e kandidatëve në zgjedhjet e ardhshme lokale.

Edhe pse në disa degë baza është bashkuar vetë dhe disa deputetë të Partisë Demokratike janë bërë pjesë e procesit të primareve, sërish numri i deputetëve që janë kundër Berishës mbetet i madh dhe shanset për të përsëritur 6 marsin janë të mëdha.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

TË FUNDIT

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×