Si fustani ikonë i Jennifer Lopez e ndryshoi internetin përgjithmonë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se dy dekada më parë, Jennifer Lopez ndryshoi internetin përgjithmonë kur veshi një fustan kaq të mrekullueshëm që frymëzoi inxhinierët për të ndërtuar Google Image Search.

Ishin çmimet Grammy të vitit 2000, kur fustani Versace i printuar me gjethe palme smeraldi dhe blu të Lopez-it u bë një nga veshjet më të qëndrueshme të historisë së modës, shkruan CNN.

“Fustani ishte mjaft provokues mendoj, për t’i bërë njerëzit me të vërtetë të interesuar”, tha Lopez për Vogue vite më vonë, në 20-vjetorin e veshjes së tij. “Të gjithë mendonin: çfarë do të ndodhë më pas?” Asgjë. Gjithçka është e mbyllur”.

- Advertisement -

Jennifer Lopez

Ajo u bë pyetja më e kërkuar në Google në atë kohë, sipas ish-CEO dhe kryetarit ekzekutiv të Google, Eric Schmidt. “Njerëzit donin më shumë sesa thjesht tekst”, shkroi ai për Project Syndicate, një botim komentues opinionesh, në 2015. Kështu Google Image Search u lançua në korrik 2001.

Fustani i njohur tashmë ishte një nga tre fustanet e ofruara Lopez-it përpara shfaqjes së çmimeve nga stilistja e saj e atëhershme Andrea Lieberman. Dhe megjithëse fustani jeshil është bërë sinonim i Lopez-it, ajo nuk ishte e para e famshme që e veshi atë. I veshur fillimisht nga vetë stilistja Donatella Versace për Met Gala në 1999, fustani u vesh më vonë nga Ginger Spice Geri Halliwell në NRJ Music Awards në vitin 2000, vetëm një muaj para Lopez. Por asnjë dalje nuk kishte shkaktuar një bujë të tillë si kur u vesh nga Lopez në Grammy.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

"Një Sekretare e Përgjithshme kapet në flagrancë duke marrë lekë. Si mund të ndodhë kjo? Ana e pëlqyeshme e kësaj medalje është që kapet...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

TË FUNDIT

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

"Një Sekretare e Përgjithshme kapet në flagrancë duke marrë lekë. Si mund të ndodhë kjo? Ana e pëlqyeshme e kësaj medalje është që kapet...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

Është arrestuar ditën e sotme sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se arrestimi i zyrtares...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×