English

Skandali me ambasadorin e Kosovës në Slloveni, Haxhiu: Duhet të shkarkohet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skandali i publikuar në mediat sllovene lidhur me ambasadorin e Kosovës në Slloveni Martin Berishaj është diskutuar mbrëmjen e së martës në Shock.

Mediat në Slloveni e më tej në Kosovë publikuan disa ditë më parë aferën financiare të një kandidati për zgjedhjet parlamentare në Slloveni i cili është duke u hetuar ndërkombëtarisht për disa transaksione që i ka dërguar nga një degë serbe e furnizuesit energjetik slloven, te kompania e ambasadorit kosovar.

Kompania e ambasadorit Martin Berishaj supozohet se ka marrë 600 mijë euro, të cilat janë tërhequr vazhdimisht në para të thata.

- Advertisement -

Analisti Baton Haxhiu tha se çështja është një skandal diplomatik, pasi Kosova është e përfshirë direkt në fushatën zgjedhore të Sllovenisë ndaj gjëja më e drejtë është që diplomati të shkarkohet.

Sipas tij, duhet që kryeministri dhe presidentja duhet të japin një deklaratë zyrtare që të përgënjeshtrojnë këto akuza ndaj diplomatit të tyre ose ta shkarkojnë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×