Skandali me Kupën e Botës, Hoxha: Si ndikoi Emiri i Katarit, u përfshi dhe Sarkozy

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kupa e Botës e zhvilluar në Katar mbetet më e veçanta në historinë e futbollit, jo vetëm për periudhën në të cilën luhet, vlerën e lartë, por pa lënë pas dhe kritikat e shumta.

Jo vetëm ndaj organizatorëve, por denoncime ka pasur dhe për FIFA-n dhe presidentin e asokohe Sep Blater, i cili u akuzua se kishte marrë para për konfirmimin e vendit organizator.

I ftuar në Euronews Albania, gazetari Artan Hoxha tregon se ka qenë emiri i Katarit ai i cili bëri marrëveshje me Rusinë për dy edicionet e kupës së botës, vitin 2018 dhe këtë aktual 2022.

- Advertisement -

“Emiri i Katarit bën një marrëveshje me Vladimir Putin dhe marrëveshja ishte e tillë, Rusia pranoi grupin e votave të veta dhe Rusia ra dakord që do të mbështeste kandidaturën e Katarit për 2022, me kushtin që Katari të mbështeste kandidaturën e Rusisë për 2018”, tha Hoxha.

Më tej, gazetari Hoxha shton se në skandalin e madh të përzgjedhjes së vendit organizator për kupën e botës ka qenë dhe presidenti i Francës asokohe, Nicola Sarkozy.

“Në një marrëveshje që bëri presidenti i Francës me emirin e Katarit, u vendos që Katari do merrte në administrim PSG-në, që e ka sot, kjo marrëveshje bëri që miliardat e Katarit të shkonin te PSG-ja. Marrëveshja tjetër është që Katari do blente një flotë avionësh te Airbus-i francez”, theksoi ai.

Katari ka kryer një shifër rekord shpenzimesh për organizimin e kupës së botës, duke shkuar në mbi 200 miliardë dollarë, për ndërtimin e stadiumeve, infrastrukturën apo akomodimin, por sërish pa mundur t’i përmbushë plotësisht kriteret.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

TË FUNDIT

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×