Artan Hoxha sulmon futbollin: FSHF, FIFA dhe UEFA të korruptuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Artan Hoxha thotë se FIFA është organizata më e korruptuar në botë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Hoxha u shpreh se kjo tanimë është e provuar në bazë të disa investigimeve të kryera.

Sipas tij, edhe UEFA e FSHF-ja janë gjithashtu të korruptuara.

- Advertisement -

“Fillimisht, ne nuk i kushtonim rëndësi faktit se ku organizohet një botëror. Sa më shumë fuqizohej FIFA, sa më shumë e drejta televizive prodhonte para, aq më shumë filloi politika të fuste duart te bota e futbollit dhe kur politika futet aty, futet bashkë me korrupsionin brenda. Botërori i Katarit dhe më përpara, ai i Rusisë, janë dy shembujt më konkretë se deri ku mund të interferojë politika dhe se çfarë është në gjendje të bëjë korrupsioni dhe në nivele kaq të larta.

Jo më kot sot, ka më dhjetëra dokumentarë, filma, histori, investigime të bëra nga mediat në të gjithë botën, që dëshmon që FIFA është një nga organizatat më të korruptuara të botës. Kjo tashmë është e provuar që UEFA është e tillë dhe normalisht dhe FSHF-ja jonë, si degë e tyre nuk ka si të mos jetë e tillë. Prandaj mos u çudisni që kur bëhet një skandal në Shqipëri ne shohim që vjen Infantino ose vjen Ceferin në mbështetje të Dukës. Ata po mbrojnë një anëtarë të komunitetit ekzekutiv të UEFA-s, i cili është pjesë e tyre, psesë e sistemit global”, theksoi ai.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të...

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

TË FUNDIT

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të...

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×