English

Skandali te Onkologjiku, Koçiu: E papranueshme që mjekët të trajtojnë jetët si mall

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Shëndetësisë, Albana Koçiu, ka reaguar sërish ditën e sotme lidhur me skandalin te Spitali Onkologjik në QSUT.

- Advertisement -

Përmes një deklarate për mediat, Koçiu tha se inkurajonte Prokurorinë që të vijonte hetimet dhe shtoi se paralelisht me këto hetime, po zhvillohet edhe një hetim administrativ për të zbuluar më shumë rreth skandalit.

Ajo tha gjithashtu se është e papranueshme që mjekët të trajtojnë jetët njerëzore si një mall në tregun e shumicës.

“Nuk mund të lë pa risjellë në vëmendje reagimin për trazimin që solli situata e djeshme në Spitalin Onkologjin në QSUT. Dua ta theksoj se korrupsioni është vija e kuqe ndarëse mes interesit të çdo qytetari dhe kujtdo që i shkon mendja për të kryer veprime të tilla të turpshme që nuk i përkasin figurës së mjekut e infermierit. Ne kemi nisur një hetim administrativ krahas hetimit të prokurorisë, të cilën e inkurajoj që t’i shkojë deri në fund të gjithë procesit të hetimit dhe të ndëshkojë në mënyrë shembullore të gjithë ata që kanë kryer procedura që cënojnë figurën e mjekut e infermierit dhe që i dënojnë penalisht. Hetimi që ne kemi nisur me strukturat administrative është një hetim që do të trajtojë në shumë aspekte çështjet e organizimit e punës në këtë shërbim. Është e papranueshme që mjeku, figura më e lartë që duhet t’i shërbejë njerëzve me përkushtim çdo ditë, të mund të trajtojë jetën njerëzore si një mall në tregun e shumicës. Duam të sjellim në një dimension tjetër figurën e mjekut e infermierit. Bëhet fjalë për të bërë amendime në ligjin për urdhërin e mjekut, për të vendosur edhe aty sanksione të forta për këto që e trajton jetën njerëzore si një mall”, tha Koçiu.

Kujtojmë se ishte një hetim i prokurorisë së Tiranës që ka arritur të zbulojë një skeme se si mjekë të spitalit të Onkologjikut shisnin ilaçe të spitalit tek subjektet private.

Për të provuar ekzistencën e këtij dyshimi nga ana e prokurorisë u përdorën blerje të ilaçeve të stimuluara. Kryesisht u blenë ilaçe që përdorën për kimioterapi.

Me kërkesë të Prokurorisë, Gjykata e Tiranës ka caktuar 8 masa ‘arrest shtepie’ dhe ‘detyrim paraqitje’ për mjekë të spitalit Onkologjik:

Edmond Gashi (Mjek prane Spitalit Onkologjik ne QSUNT)

Emiljano Lela (Koordinator prane Spitalit Onkologjik ne QSUNT)

Alketa Ymeri (Pere) (Mjeke prane Spitalit Onkologjik ne QSUNT)

Brikena Qirjazi (Zv/Drejtoreshe ne QSUNT e ngarkuar me detyra për shërbimin onkologjik)

Halil Gashi

Florian Marku

1 COMMENT

  1. Ik moj zgjebe jep leksion morali. Ti dhe zgjebet qe kan kap Shqiperine jan me keq se keta vrasesit me kemisha. Fillo nga drejtuesit e spitaleve qe e kan spitalin si pronen e vet vjedhin e punesojn fisin e vet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?