Socialistët dhe demokratët vlerësojnë ndryshe punën e bërë për të përndjekurit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ata që mendojnë më shumë se Shqipëria s’ka bërë asgjë për ish-të përndjekurit politikë janë votues të PD-së që zënë 85.7% dhe vetëm 40.9% janë votues të PS-së. Ndërsa tek ata që mendojnë se vendi jonë ka bërë mjaftueshëm në rehabilitimin e ish-të përndjekurve mbizotërojnë votuesit e PS-së me 63.5% dhe vetëm 7.5% janë votues të PD-së.

65% e shqiptarëve mendojnë se krimet e komunizmit nuk janë dënuar. Ndërkohë që vetëm 11.8% e tyre mendojnë se janë dënuar.

Tek ata që mendojnë se krimet e komunizmit nuk janë dënuar 87.8% e zënë votuesit e PD-së dhe 49% e tyre janë votues të PS-së. Ndërsa tek ata që mendojnë se krimet e komunizmit janë dënuar mjaftueshëm 28.4% e zënë votuesit e PS-së dhe 2.9% votuesit e PD-së.

- Advertisement -

57.7% e të pyeturve janë shprehur se shoqëria shqiptare është distancuar nga komunizmi. Ndërsa vetëm 16% e shqiptarëve mendojnë se shoqëria jonë nuk ja ka dalë ende të distancohet nga komunizmi.

Nga ata që mendojnë se shoqëria shqiptare nuk është distancuar ende nga komunizmi 63% e tyre janë votues të PS-së dhe 53.8% janë votues të PD-së.

Gjetjet janë të Barometrit në Euronews Albania, realizuar gjatë periudhën 9-21 shtator 2022, kryer nga MRB dhe Data Centrum, në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U zgjodh zv. president i UEFA, flet Duka: S’e kisha menduar kurrë, kush ma propozoi

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, më 26 shtator u zgjodh Zëvendëspresident i UEFA-s në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të qeverisë së...

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

TË FUNDIT

U zgjodh zv. president i UEFA, flet Duka: S’e kisha menduar kurrë, kush ma propozoi

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, më 26 shtator u zgjodh Zëvendëspresident i UEFA-s në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të qeverisë së...

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

“Hakmarrja e zotit do jetë e madhe”, gazetarja revoltohet për spikeren virtuale

Spikerja virtuale Tokyo Tirana”, e krijuar nga Inteligjenca Artificiale, erdhi si risi në televizionet shqiptarel. Ajo u bë realitet në Euronës Albania, duke ngjallur shumë...

Parlamenti Europian rezolutë për Kosovën, diskutohet sot sulmi në Basnjkë

Në selinë e Parlamentit Evropian sot do zhvillohet debati i jashtëzakonshëm lidhur me sulmin e 24 shtatorit në Veri, ndërsa pritet së shpejti edhe...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×