Soko bën përllogaritjet: Sa para do të fitojë shteti nga Shpiragu në një vit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Temë e diskutimit në emisionin “Review” në Euronews Albania, ishte zbulimi i rezervës së madhe të naftës në malin e Shpiragut.

I ftuar në panel ekonomisti Pano Soko, bëri një përllogaritje të përfitimeve që do të ketë shteti shqiptar nëse fillon nxjerrja e naftës në këtë zonë. Sipas tij, parashikohet që Shpiragu të jetë një Patos Marinzë e dytë, ku do të nxirren 1.1 milionë tonë naftë në vit. Ai shtoi se xhiroja vjetore e kompanisë do të jetë 640 milionë euro dhe shteti shqiptar do të marrë vetëm 10% rentë minerare, që përkthehet në 64 milionë euro ose 1 përqind e buxhetit të shtetit.

Kjo sipas ekonomistit vjen pasi Shqipëria nuk ka më rafineri nafte dhe i ka shkatërruar ato.

- Advertisement -

“Nafta shqipatre eksportohet jashtë, ne vërtetë marrim rentën minerare dhe me një llogari të thjeshtë nëse llogarisim që do kemi një Patos Marinzë të re me 1.1 milionë tonë në vit dhe nëse brandi do të jetë më 80 dollarë. Kjo ëhstë një naftë e lehtë i bie diku te 640 dollarë për tonë. I bie 640 milionë dollar në vit. Ne marrim 10 për qind që është 64 milionë dollar. Marrim dhe një 10 milionëshe shtesë me taksat e tjera, sigurime sheqërore etj…. Afërsisht do marrim 70 milionë dollarë në vit, që është 1% e buxhetit ë shtetit që është marzhi i gabimit të buxhetit. Kaq do fitojmë ne se s;kemi rafineri, e shkatërruam rafinerinë”, tha Soko.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

TË FUNDIT

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×