Sondazhi i Euronews Albania gjen me saktësi rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të tretën herë radhazi, Barometri në Euronews, Datacentrum dhe kompania MRB kanë parashikuar rezultatin e zgjedhjeve.

Ky parashikim edhe këtë herë ka qenë në të njëjtat shifra me rezultatin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për lokalet 2023.

Në zgjedhjet lokale të 14 majit, rezultati i parashikuar me saktësi është rezultati për kreun e bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, që sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve rezulton të ketë marrë 54.69% të votave.

- Advertisement -

Barometri publikoi parashikimin për kryebashkiakun në datën 8 maj, për të cilin sondazhi tregoi se Veliaj do të merrte një minimum me 52.4% të votave, një mesatare me 54.4% të tyre, dhe maksimumi mund të merrte 56.4% të votave për kreun e Bashkisë.

Edhe sa i përket kandidatit të koalicionit “Bashkë Fitojmë” Belind Këlliçi, Barometri parashikoi se do të merrte një minimum prej 35.1% të votave, mesatarisht 37.1% të tyre dhe maksimalisht do të merrte 39.1% të votave. KQZ do publikonte rezultatet zyrtare, në të cilat Belind Këlliçi mori 34.58% të votave. Edhe rezultati për Këlliçin u parashikua me saktësi nga sondazhi i Euronews Albania.

Sipas KQZ, kandidati i Partisë Demokratike, Roland Bejko mori 4.27% të votave, ndërsa projeksioni i Barometrit i publikuar në 8 maj, parashikoi se Bejko do të merrte minimalisht 2.3 % mesatarisht 3.8% të votave, dhe maksimalisht 5.3 % te votave.

Kreu i “Lëvizjes Bashkë” Arlind Qori mori 4.77%, sipas shifrave zyrtare të publikuara nga KQZ, ndërsa sondazhi në Euronews Albania parashikoi se ai do të merrte minimumi 1.1% të votave, mesatarisht 2.6% të tyre dhe maksimalisht, kreu i “Lëvizjes Bashkë” do të merrte 4.1% të votave, në garën për kreun e Bashkisë Tiranë.

Kandidatja për kreun e Bashkisë Tiranë, nga Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Lajla Përnaska, mori 0.73% të votave, ndërsa rezultati i parashikuar në 8 maj nga Barometri ishte se Përnaska do të merrte minimumi 0.6% të votave, mesatarisht 2.1% të tyre dhe maksimalisht 3.6%, duke iu përafruar me saktësi rezultatit zyrtar të publikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Sondazhi i zgjedhjeve parlamentare te 25 prillit në vitin 2021 do të ishte rezultati i parë që do të përkonte me rezultatin e publikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ndërsa rezultati i dytë që u parashikua me saktësi nga Barometri ishin zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, ku u votuan kandidatët për kreun e disa bashkive në vend.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×