English

“Sot menstruacionet vijnë edhe në moshën 9-vjeçare”, mjeku gjinekolog: Çfarë ndikon

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku gjinekolog, Blerti Çami tha në “Good Morning Albanians” se vajzave në ditët e sotme mund t’u vijnë menstruacionet që në moshën 9-vjeçare.

- Advertisement -

Sipas tij kjo ka të bëjë me shumë faktorë. E para sipas tij është mirëqenia.

“Mosha më e re, normalja sot, mund të jetë 9-vjeç. Para kësaj moshe konsiderohet patologjike. Një nga faktorët kryesor që ndikon në ardhjen e menstruacioneve në një moshë më të re, është mirëqenia, në vende më të pazhvilluara menstruacionet vijnë më vonë. Me fjalë të thjeshta njerëzit sot jetojnë dhe ushqehen më mirë”-tha gjinekologu.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×