Spahiu: Meloni vjen jo rastësisht në jug, ditën e protestës greke në Himarë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Kreshnik Spahiu tha se kryeministrja e Italisë Gorgia Meloni, nuk ka ardhur rastësisht ditën e sotme në Vlorë.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se Melonia vjen në Jugun e Shqipërisë, pikërisht në ditë që zhvillohet protesta për Fredi Belerin në Himarë.

Më tej Spahiu nënvizoi se protesta dhe ardhja e Melonit, në gjuhë diplomatike do të thotë se Roma mbështet qeverinë ndërsa Himara është në aleancë me qeverinë greke.

- Advertisement -

“Unë do i shtoja që jo rastësisht vizita e kryeministres italiane, Gorgia Meloni, bëhet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtin vend pak a shumë, ku zhvillohet në të njëjtin kohë dhe në të njëjtjin vend protesta për Belerin, me prezencën e përfaqësuesve grek. Kjo do të thotë se kemi një përplasje paksa të dukshme, por në gjuhë diplomatike, për interesa gjeopolitike. Jugu i Shqipërisë, sot pret përfaqësues nga Italia dhe përfaqësues nga Greqia, për të thënë që Roma mbështet  qeverinë dhe Himara është në aleancë të qeverisë greke me opozitën shqiptare. Pra sot në të njëjtën  kohë, por në një hapësirë, disa kilometra larg njëra-tjetrës, zhvillohen dy ngjarje të rëndësishme”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

TË FUNDIT

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

1 pikë në 5 javë kampionat, Tottenham dështon në derbi

Një nisje sezoni perfekte, por dalëngadalë Tottenham i Postecoglu ka lëshuar terren duke zbritur me 5 pozicione në tabelë. Vetëm 1 pikë në 5...

“Bisedova me Mira Muratin”- Rama: Përafrimi i legjislacionit me BE bëhet me ChatGPT

Kryeministri Edi Rama tregoi gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se si legjislacioni me BE do të bëhet në sajë të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×