SPAK reagon për Arben Ahmetaj: Po hetohet në procedim të ndarë, ndalni sulmet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një reagim zyrtar, SPAK ka shprehur pakënaqësinë lidhur me sulmet mediatike ndaj prokurorëve Klodjan Braho dhe Ened Nakuçi të cilët kanë hetuar inceneratorin e Elbasanit dhe kanë dërguar dosjen për gjykim.

Në këtë reagim SPAK është ndalur edhe tek hetimi ndaj Arben Ahmetajt duke theksuar:

“Në lidhje me veprimet e kryera nga shtetasi Arben Ahmetaj në cilësinë e Ministrit të Zhvillimit Ekonomik dhe Sipërmarrjes, Ministrisë së Drejtësisë, si dhe në lidhje me disa fakte dhe rrethana të tjera që kanë rezultuar nga hetimet e paraprake, është vendosur ndarja e çështjes penale duke u regjistruar procedimi penal nr.277/1, datë 19.09.2022. Ky procedim penal është hetuar nga prokurori Klodjan Braho dhe është ndarë si procedim penal më vete para se prokurori Ened Nakuçi të bëhej pjesë e grupit hetimor për procedimin penal nr.277 viti 2020.

- Advertisement -

Aktualisht, procedimi penal nr.277/1 viti 2022 është duke u hetuar nga prokurore Enkeleda Millonaj, pasi me vendimin e Drejtuesit të Prokurorisë të datës 30.01.2023 është vendosur zëvendësimi i prokurorit Klodjan Braho, me kërkesë të këtij të fundit.

Prokuroria e Posaçme kundërshton çdo tentativë për intimidim dhe sulme personale ndaj prokurorëve të posaçëm që synon t’i kufizojë ata nga kompetenca dhe përgjegjësia e tyre për të ushtruar ndjekjen penale sipas Kushtetutës dhe ligjit”, thuhet në njoftimin e SPAK.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

TË FUNDIT

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se nuk ka asnjë shans që Milan Radoiçiç, i...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×