SPAK-u duhet të hetojë Autoritetin e Dosjeve, sipas Petrit Vasilit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili kërkon hetim dhe ndëshkim për institucionin e Autoritetit të Dosjeve, pas publikimit të dosjes ku aludohet se ish-presidenti Ilir Meta ka qenë pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Vasili thotë se Autoriteti i Dosjeve dhunoi ligjin dhe shpërdoroi detyrën me urdhër të qeverisë së kryeministrit Edi Rama.

Sipas tij, SPAK duhet të filloje hetimin e gjerë e shumë të thelluar të skenarit politik mafioz të zbatuar nga Autoriteti i Dosjeve dhe të ndeshkohen me të gjithë rreptesinë e ligjit pergjegjesit siç e meritojnë.

- Advertisement -

Ditën e djeshme, Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka dalë me një njoftim zyrtar, pas kërkesës së Partisë së Lirisë, kryesuar nga Ilir Meta, ku kërkohej informacion dhe sqarim.

Përmes një deklarate zyrtare, ky institucion thotë se çdo preson mund të ndjekë rrugën ligjore për informim dhe të drejtën e informimit për dosje të ish-Sigurimit të Shtetit mund ta ushtrojë çdo palë e prekur apo e përmendur.

Ish presidenti Ilir Meta është politikani i lartë me inicialet I.M që figuron në dosjet e Sigurimit të Shtetit.

Autoriteti i Dosjeve e përmend atë me emër dhe mbiemër në dokumentin që i drejtoi Kuvendit ku i kërkon gjithashtu të ndryshojë ligjin, pasi sipas tij nuk mund të verifikohen figurat politike të verifikuara një herë nga komisioni Mezini e Bezhani.

Meta si politikan i hershëm, ka certifikatë pastërtie, por nëse do të verifikohej prapë, thuhet në dokumentin drejtuar kuvendit, rezultati do të ishte ndryshe. Vetë ish-presidenti e quan këtë një lojë të motivuar politikisht.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rreziku nga ineligjenca artificiale, SHBA dhe BE do bashkëpunojnë për sjelljet e AI

"Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale,"- kështu tha të mërkurën një...

Forca shtesë të KFOR arrijnë në Zveçan

Forca shtesë të KFOR kanë arritur në Zveçan. Nuk dihet nëse janë pjesë e kontingjentit të ri që është sjellë në Kosovë apo ka ardhur...

Kim mesazh KLGJ: Shkëputuni nga mënyrat e vjetra, zyrtarët të veprojnë me integritet

Ambasadorja Yuri Kim u takua sot me Këshillin e Lartë Gjyqësor për t'i falënderuar për bashkëpunimin e tyre gjatë tre viteve e gjysmë të...

TË FUNDIT

Rreziku nga ineligjenca artificiale, SHBA dhe BE do bashkëpunojnë për sjelljet e AI

"Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale,"- kështu tha të mërkurën një...

Forca shtesë të KFOR arrijnë në Zveçan

Forca shtesë të KFOR kanë arritur në Zveçan. Nuk dihet nëse janë pjesë e kontingjentit të ri që është sjellë në Kosovë apo ka ardhur...

Kim mesazh KLGJ: Shkëputuni nga mënyrat e vjetra, zyrtarët të veprojnë me integritet

Ambasadorja Yuri Kim u takua sot me Këshillin e Lartë Gjyqësor për t'i falënderuar për bashkëpunimin e tyre gjatë tre viteve e gjysmë të...

Aksident në aksin Pogradec -Qafë Thanë, përmbyset furgoni

Aksident në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë, në afërsi të fshatit Piskupat. Një mjet furgon ka rrëshqitur në rrugë duke u përmbysur. Në videon e siguruar...

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×