Sulme me dronë në Rusi, Kremlini fajëson Kievin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy sulme me dronë janë kryer në territorin rus duke shërbyer si provë për vazhdimin e mëtejshëm të luftës së Moskës në Ukrainë.

Gjithashtu, një zjarr i rënë në një aeroport në rajonin e Kurskut po konsiderohet nga autoritetet si “sulm terrorist”. Ai vjen një ditë pas disa sulmeve të ngjashme ndaj dy bazave ajrore ruse, për të cilat Kremlini fajësoi Kievin.

“Pas episodeve të dhunës vendosëm të rrisim nivelin e alarmit terrorist dhe ta zgjasnim atë për 15 ditë. Pas zjarrit në pistën ajrore të Kurskut u vendos anulimi i mësimit në dy shkolla të afërta,” – deklaroi Roman Starovoit, guvernator i rajonit të Kurskut, Rusi.

- Advertisement -

Sulmet me dronë ndodhën teksa presidenti Volodymyr Zelensky zhvilloi një vizitë surprizë në Donjeck, ku nderoi trupat ukrainase të përfshira në luftimet intensive.

“Sot jemi në Donbas. Lufta këtu është bërë më agresive, beteja më e vështirë dhe çmimi që po paguajmë më i lartë. Por ka diçka që mbetet e pandryshuar, e ngurtë si hekuri; është kuraja, rezistenca, vullneti juaj dhe rrjedhimisht liria jonë,” – u shpreh presidenti ukrainas, Zelensky.

Vizita e Zelenskyt mund të rrisë moralin, por beteja që po zhvillohet në Bakhmut, epiqendër e luftimeve në Donjeck, po u merr jetën shumë ushtarëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

TË FUNDIT

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×