Afganistan

Eksperti i OKB-së: Afganistani po shkon drejt autoritarizmit

Një ekspert për të drejtat e njeriut i Kombeve të Bashkuara tha se kushtet në Afganistan, nën sundimin e talibanëve, po...

18 të vdekur nga shpërthimi në një xhami në Afganistan

Një shpërthim i fuqishëm në një xhami në Afganistan, të premten, la të vrarë të paktën 18 persona. Ndër të vrarët është...

Festohet tërheqja e ushtrisë amerikane nga Afganistani, fishekzjarrë në Kabul

Fishekzjarrët për përvjetorin e parë të tërheqjes së ushtrisë amerikane nga Afganistani, të cilën talebanët e festojnë si “Dita e Lirisë”,...

Një vit pas largimit të forcave amerikane nga Afganistani, kriza e thelluar

Që kur avionët amerikanë u larguan nga Kabuli një vit më parë, Afganistani është zhytur në një krizë ekonomike. Inflacioni i madh...

Të paktën 182 persona humbën jetën nga përmbytjet në Afganistan 

Të paktën 182 persona janë vrarë dhe qindra janë plagosur gjatë një muaji me përmbytje të mëdha për shkak të shirave...

Një vit nga kthimi në pushtet, talebanët festojnë ‘fitoren’ ndaj amerikanëve

Talebanët në Afganistan mbushën rrugët e Kabulit për të festuar njëvjetorin e kthimit në pushtet. E shpallur ditë pushimi, e hëna shënoi...

Talebanët godasin gratë të cilat kishin dalë për të protestuar

Luftëtarët talebanë goditën gratë dhe vajzat që kishin dalë për të protestuar.Ky ishte një tubim i rrallë në kryeqytetin afgan, disa...

Një vit nga rënia e Afganistanit, vendi në krizë humanitare

Një vit nga marrja nën kontroll e vendit nga talebanët, vajzat në Afganistan vuajnë pasojat më të rënda të krizës, mes...

Të paktën 8 viktima nga shpërthimi i një bombe në Afganistan

Një bombë e fshehur në një karrocë të ngarkuar me perime shpërtheu në kryeqytetin e Afganisatnit, Kabul, duke vrarë të paktën...

Të drejtat e grave në Afganistan, OKB: Talebanët zhdukën barazinë gjinore

Të drejtat e grave në Afganistan, të cilat dikur konsideroheshin të kërcënuara, tani janë zhdukur. Sipas përfaqësuesve të OKB-së është ky...

Përfaqësuesit e OKB-së vizitojnë zonat e prekura nga tërmeti në Afganistan

Përfaqësuesit e OKB-së për Afganistanin kanë vizituar juglindjen e vendit për të diskutuar "dërgimin e shpejtë të ndihmës humanitare" në rajonin...

Talebanët thirrje ndërkombëtarve për heqjen e sanksioneve për shkak të tërmetit

Administrata talebane në Afganistan u bëri thirrje qeverive ndërkombëtare që të heqin sanksionet dhe ngrirjen e aseteve të Bankës Qendrore, pas...

1150 viktima nga tërmeti në Afganistan, ndërpriten kërkimet

Autoritetet talibane në Afganistan kanë ndërprerë operacionet e kërkim-shpëtimit pas tërmetit të 22 qershorit që goditi pjesën lindore të vendit, teksa...

Dhimbje dhe vuajtje në Afganistan pas tërmetit

Dhimbje dhe vargje varresh të hapura. Pamjet përsëriten në disa fshatra në lindje të Afganistanit, të tronditur nga tërmeti më i...

Talebanët kërkojnë ndihmën e ndërkombëtarëve pas tërmetit në Afganistan

Talebanët në Afganistan kanë bërë thirrje për mbështetje nga ana e ndërkombëtarëve, pasi vendi po përballet me pasojat e tërmetit shkatërrues...

Të paktën 920 viktima nga tërmeti në Afganistan

Të paktën 920 persona humbën jetën pasi një tërmet i fuqishëm i magnitudës 6.1 ballë goditi provincën Paktika në Afganistan. Sipas autoriteteve...