Asociacioni

Varhelyi për Asocacionin: Të zbatohen pa kushte të gjitha obligimet e dialogut

Draft-propozimi i Ekipit Menaxhues, duhet të jetë pikënisje në diskutimet për themelim të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Këtë ka...

Një ditë pas takimit në Bruksel, Kosova shkarkon ekipin e draftit për Asocacionin

Vetëm një ditë pas prezantimit të draft statutit për Asocacionin e komunave me shumicë serbe, ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal,...

SHBA për Asociacionin: Palët të përmbushin zotimet e dialogut

SHBA-ja pret që Kosova dhe Serbia të përmbushin të gjitha pikat e marrëveshjes që është rënë dakord në negociatat e mëparshme,...

Bislimi tregon pesë kriteret për Asociacionin

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se ka një dakordësi të plotë në Bruksel që do të jenë pesë kritere përmes...

Kurti zbulon ofertën që i bëri Vuçiçit në Ohër për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zbuluar detaje të reja në lidhje me negociatat që pati me presidentin e Serbisë, Aleksandër...

Gazetari: Pas takimit në Ohër, Asociacionin e ka në dorë BE-ja

Gazetari Muhamet Hajrullahu thotë se pas takimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç në Ohër...

Borrell: Aneksi thekson se Kosova është e përkushtuar për formimin e Asociacionit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell pas takimit në Këshillin e Ministrave të...

Asociacioni lojë politike e Kurtit, Gashi: Është burrë shteti, s’i shkel premtimet!

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti nuk do ta nënshkruajë marrëveshjen për asociacionin. Sipas tij,...

Lajçak: Asociacioni, kushti kryesor për zbatimin e propozimit evropian

I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka thënë për Radiotelevizionin e Serbisë (RTS), se Asociacioni i komunave...

“Kurti nuk është gati për negociata”, Vuçiç: Bisedimet s’kanë kuptim pa Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i sheh të pakuptimta bisedat dhe negociatat për noramlizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, nëse...

Lista Serbe takon Lajçakun: Asociacioni, parakusht për normalizimin e marrëdhënieve

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak ndodhet për një vizitë dyditore në Prishtinë,...

Avokati: Kurti s’firmos marrëveshje me kushtet e 2013, askush nuk i bën dot presion

Avokati Tomë Gashi thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk do të firmosë marrëveshje që mund të dëmtojnë interesat e...

Escobar: Diskutimet për Asociacionin duhet të nisin menjëherë

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar deklaroi se Asociacioni i komunave me shumicë serbe është detyrim...

Bislimi zbulon në PE tre kushtet që Kosova të pranojë Asociacionin

Zëvendëskryeministri i Kosovës Besnik Bislimi, u shpreh gjatë fjalës së mbajtur në Komitetin për Politikën e Jashtme të Parlamentit Evropian, se...

BE: Jemi të gatshëm të ndërmjetësojmë diskutimet për Asociacionin

Bashkimi Evropian tha se është i gatshëm që të ndërmjetësojë diskutimet për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në...

Studentët në Prishtinë marshojnë sot kundër Asociacionit

Sot në Prishtinë do të mbahet marsh kundër themelimit të Asociacioni të komunave me shumicës serbe. Parlamenti i Studentëve të Universitetit të...