BE

Kosova refuzon propozimin e BE-së për zgjedhjet serbe

Zëdhënësi i BE-së për çështje të Politikës së Jashtme dhe Sigurisë, Peter Stano, ka thënë të martën në konferencën për shtyp...

Serbia ka shantazhuar Brukselin për afrim me Rusinë, thotë Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se brenda këtij viti Kosova do të aplikojë për t’u anëtarësuar në BE dhe do...

Polonia propozon bllokim të plotë të tregtisë BE-Rusi

Polonia propozon që Bashkimi Evropian të zbatojë bllokim total në marrëdhëniet tregtare me Rusinë, thotë kryeministri polak, Mateusz Morawiecki në një...

Ukraina mund të futet në BE brenda muajsh, thotë Zelenski

Aplikimi i Ukrainës për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian mund të aprovohet brena disa muajsh. Kështu u shpreh kryeministri ukrainas Zelenksi,...

Shqiptarët të tretë për marrjen e shtetësisë në vendet e BE

Shqiptarët janë të tretët që kanë marrë më shumë shtetësi në vendet e Bashkimit Evropian gjatë vitit 2020 pas marokenëve dhe...

Shqiptarët, të parët në Europë për aplikimet për azil

Vitin e kaluar, 11,000 shqiptarë kërkuan azil në një nga vendet e Bashkimit Europian. Sipas Agjencisë së Bashkimit Evropian për Azil,...

Soreca largohet nga Shqipëria, transferohet në Bruksel

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca nuk do të shërbejë më në Tiranë duke filluar nga 1 prilli. Soreca largohet...

Sa para ka dhënë BE për rindërtimin pas tërmetit?

Pas nëntorit 2019-të, BE mori përsipër rindërtimin e 63 shkollave dhe 27 monumenteve të kulturës të dëmtuara prej tërmetit. Bëhet fjalë për 115 milionë euro. Nga 27...

Kurti thotë se po punohet për mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Kosova po punon për një zgjidhje për serbet e Kosovës që duan të votojnë në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të 3...

BE-ja vendos sanksione ndaj 600 shtetasve të tjerë rusë

Ministrat evropianë të financave kanë miratuar zyrtarisht një paketë të katërt sanksionesh që synojnë më shumë se 600 shtetas rusë, atë...

Borrell në Shkup: Lufta në Ukrainë, kërcënim për rajonin e Ballkanit

Lufta barbare që po bën presidenti rus Vladimir Putin ndaj popullit të Ukrainës, e cenon stabilitetin, sigurinë dhe ekonominë e gjithë...

Ushtria ruse pësoi humbjet më të mëdha ndër dekada, thotë Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka publikuar një video të re të shtunën ku deklaron se ushtria ruse ka pësuar humbjet më...

Përditësime LIVE 10 mars: Kryqi i Kuq paralajmëron krizë humanitare në Mariupol

Sot është dita e pesëmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

BE planifikon shkëputjen nga gazi rus, Italia në pararojë

Për BE-në ka ardhur koha t’i japë fund varësisë nga gazi rus. Teksa lufta në Ukrainë vazhdon, blloku po përballet me...

Sa e rëndësishme është nafta ruse dhe çfarë rekordi mund të kapin çmimet?

Sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë nuk mjaftuan për ta dënuar këtë vend për pushtimin e Ukrainës. Ndalimet po prekin tashmë industrinë...

Lufta në Ukrainë mund të sjellë një ‘katastrofë ushqimore në mbarë botën’

Lufta në Ukrainë do t’i dërgojë një goditje të fortë çmimeve dhe furnizimit global me ushqim. Kështu u shpreh për BBC një...