ekspozite

Bota e gruas dhe dashurisë, ekspozitë me piktura në Pogradec për 8 Mars

Bota e Gruas dhe Dashurisë është ekspozita e cila është shfaqur në Pogradec në këtë 8 Mars, ditën ndërkombëtare për të...

Kosovë| Na ishte njëherë që kurrë mos qoftë, ekspozita për fëmijët e vrarë në luftë

Drejtori ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare, Bekim Blakaj tha në një intervistë për  “Good Morning Albanians” në Euronews Albania...

Ekspozita personale e Fatmir Tufinës, e fundit për këtë vit në galerinë FAB

Izolimi për shumëkënd është i tmerrshëm, ndrydhës dhe kufizues, por për një piktor duket se është asgjë tjetër veçse një mundësi e mirë për të rrëmbyer...

17-vjeçari i dënuar për vrasje çel në COD ekspozitën e pikturës 

Një ekspozitë e pazakontë është çelur së fundmi në COD. Një i mitur i dënuar për vrasje, ka sjellë për publikun...

Piktori abstrakt në Vlorë çel ekspozitën e 3-të me punime

Studimet e larta i mbaroi për teknologji kimike, por Roland Dano kishte pasion pikturën. Që në fëmijëri kultivoi dëshirën për të...

Veprat e Guri Madhit ekspozohen për herë të parë në Pisa të Italisë

Veprat e artistit të popullit Guri Madhi janë ekspozuar në Pisa të Italisë. Ekspozita  ''Motra përtej detit'' shpërfaq një copëz Shqipërie për...

Banksy përjetohet brenda kishës, ekspozitë në Firence kushtuar veprave të artistit

Duke filluar nga 26 nëntori në Firence do të jetë e mundur të vizitohet një ekspozitë që tregon historinë e  artistit...

“Ukraina në 10 orë”, ekspozita e Ben Blushit çelet në Prishtinë

Një copë e tragjedisë dhe bukurisë së Ukrainës, përmes syrit të autorit të njohur Ben Blushi, erdhi të hënën në Prishtinë. Para...

Piktori me aftësi të kufizuara bën ëndrrën realitet, çel ekspozitën me piktura

I rritur në Drashovicë, në një familje me 9 anëtarë, Fejzi Rushitaj ëndërronte të bëhej piktor. Pamundësia ekonomike, nuk e lejoi...

Mbreti Charles në një ekspozitë mode

Mbreti Charles III, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Camilla kanë vizituar ekspozitën e Modës Afrikane në Muzeun “Victoria & Albert”...

Jutta Benzenberg prezanton fotografitë e 30 viteve në muzeun ‘Marubi’

Muzeu kombëtarë i fotografisë "Marubi" mikpriti vizitorët në një tur prezantues të ekspozitës "Biografi Shqiptare: Nga tani në 1991" me autore...

Ekspozitë në qiell të hapur, parku i madh i Londrës kthehet në galeri skulpturash

Në një park në qendër të Londrës është hapur një ekspozitë e përkohshme, e cila sjell art për publikun. Vizitorët mund të...

Van Gogh ‘zbarkon’ në Itali, ekspozitë në Romë me 50 vepra të mjeshtrit të pikturës

Në Pallatin Bonaparte, një godinë e shekullit të 18-të në Romë, janë ekspozuar 50 vepra të piktorit të famshëm Vincent Van...

‘Kilometri i fundit, 777 portrete’, ekspozita që nuk njeh dallim feje apo gjinie

“Kilometri i fundit, 777 portrete”, është kjo ekspozita më e re e hapur në Qendrën për Hapje dhe Dialog. Fotografi David Cuka,...

Ekspozohet në Francë piktura e pa përfunduar e Da Vinçit

Piktura e pa përfunduar e Leonardo Da Vinçit “Shën Jeronimi në shkretëtirë” është ekspozuar në Kështjellën Clos Luce në Amboise të...

Hapet në Portugali ekspozita më e madhe e artistit Banksi

Në qendrën e Kongresit të Portos ka hapur dyert ekspozita “Banksi: Gjeni apo Vandal?”, kushtuar artistit ikonë britanik, që revolucionarizoi artin. Nga...